FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!

İş liderlerinden iş görüşmesi dersleri

İş liderlerinden iş görüşmesi dersleri

İş görüşmesine girmeden önce her aday kendine göre bir hazırlık içerisine girer. Kimi şirketi araştırır kimi görüşmenin bir provasını yapar kimi de heyecanını yenmek için meditasyona başvurur. Bilinen hazırlıkları tamamladığını düşünüyorsan, İnsan kaynakları proje danışmanı İpek Aral’ın sana farklı bir önerisi var.

İş görüşmelerinde adayların heyecan konusunda yaşadıkları problemleri aşmak için onlara ana verdiğimiz tavsiye hazırlık sürecine titizlenmeleridir. Kitaplardan, internet sitelerinden görüşme süreci hakkında bilgi almak, olası kilit sorulara hazırlanmak, her adayın hemen uygulamaya alabileceği hazırlık yollarıdır.

Eğer bahsedilen hazırlık çalışmalarını yaptım diyorsan, seninle çok geliştirici, farkındalık arttırıcı dördüncü hazırlık yolunu paylaşabilirim:

İş dünyasında başarısıyla güven ve saygınlık kazanmış iş liderlerinin videolarını izlemek!

Başarılı iş liderlerinin video kayıtlarında, yılların verdiği tecrübeyle kazanılan başarıları ya da kriz durumlarındaki tutumların neler olabileceğini öğrenebilirsin. Bu kişilerin adım adım nasıl ilerledikleri, kendilerini keşfetmeleri, amaçları, tutkuları, hüsranları ve elbette başarısızlık hikayelerini duymak izleyeni bazen şaşırtır, bazen coşkulandırır, bazen de üzer. O insanların da etten kemikten olduğunu görmek izleyeni rahatlatır.

Hiçbir iş lideri süper kahraman değildir. Hatta en başarılıları hayatlarının bir döneminde büyük başarısızlıklara imza atanlardır. Dolayısıyla bir adayın iş görüşmesinde adeta bir süper kahraman olmalıymış baskısını kendi üzerinde kurması, başta öz benliğine yaptığı haksızlıktır.

Mesleğinde ilerlemiş iş liderlerinin videolarını izlerken aşağıdaki birkaç etüdü yapmak iş görüşmen öncesinde seni ummayacağın kadar güçlendirecektir.

İzlediğin video içeriğini başlıklara ayır

Örneğin;

İş hayatına giriş Yükseliş Başarılar ve başarısızlıklar Hedefler İş hayatına dair görüşler

Böyle bir çalışma, analitik düşünme becerini geliştirecek ve iş görüşmesi sırasında geçmişin hakkında gelecek sorulara benzer analitik zihinsel yaklaşımı uygulamanı sağlayacaktır.

Videodaki iş liderinin duygusal akışını ve nasıl göründüğünü takip et

Heyecanlı mı, ne zaman üzgün ifade takındı, kızdığı bir durumu anlatırken yüzü nasıldı? Hayatında olumsuz iz bırakmış bir kişi hakkında hangi ifadeleri kullanıyor? Bu şekilde izlediğin iş liderinin duygusal takibini yapabilirsen, kendi duygularını da sanki üçüncü bir kişiymiş gibi takip edebilmeye başladığını göreceksin. Bu da heyecanını kontrol altına almanı kolaylaştıracaktır.

Beden dilini analiz et

Ellerini, kollarını kısacası bedenini nasıl kullanıyor? Çok mu hareketli, yoksa sakin mi? Sen hangisini daha ikna edici buldun? Jest ve mimikler hangi iş insanında sana daha samimi geldi? Tüm bunların bir analizini yapmalısın.

Kendi kısa iş görüşmesi videonu çek

En keyifli çalışma, kendi iş görüşmesi videonu çekmen olacaktır. “Bana kendinizden bahseder misiniz?” sorusuna cevap verecek şekilde üç dakikalık bir videonu çekebilirsin. Bu çalışmayı “Oldu” diyene kadar bıkmadan defalarca tekrarla. Hatta arkadaşlarına da seyrettirip görüşlerini öğren. Çünkü bu kısa video, olası bir iş görüşmesinde nasıl davranacağının ufak bir provası niteliğindedir. Eğer sen kendini beğeniyorsan, seninle çalışabilecek herkes de seni beğenecektir. Özgüven bu noktada gerçekleşmiş olur.

İş görüşmesinde başarılı olmanın %80’i hazırlıktan geçer. Görüşme sırasındaki performansın sonuca etkisi, sadece %20’dir.

Unutma, fırsat hazırlıklı beyinlere gelir.

Konuk Yazar: İpek Aral / İnsan Kaynakları Proje Danışmanı

KAYNAK : https://www.kariyer.net/kariyer-rehberi/is-liderlerinden-is-gorusmesi-dersleri/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ