FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!

İş görüşmesinde bu 5 konuya değinmeden görüşmenizi tamamlamayın

İş görüşmesinde İK profesyoneline, işe hazır olduğunuzu gösterebilmek ve yetkinliklerinizi ona tam olarak anlatabilmek için üzerinden geçmeniz gereken bazı

İş görüşmesinde bu 5 konuya değinmeden görüşmenizi tamamlamayın

İş görüşmesinde İK profesyoneline, işe hazır olduğunuzu gösterebilmek ve yetkinliklerinizi ona tam olarak anlatabilmek için üzerinden geçmeniz gereken bazı başlıklar bulunuyor. İşte, görüşmenizi tamamlamadan önce mülakatta mutlaka değinmeniz gereken 5 konu…

Belki stres belki de aşırı heyecan duymamız nedeniyle iş görüşmelerinin bir an önce sona ermesini isteyerek görüşmeye girer, mutlaka değinmemiz gereken bazı hususları unutarak bir çırpıda mülakatı tamamlar ve görüşmenin iyi geçtiğini düşünerek eve döneriz… Ancak aşağıda yer alan maddelere görüşme öncesinde hazırlık yaparak mülakatı başarıyla tamamlamamız aslında mümkün.

Şirketi gerçekten tanıdığınızı hissettirin hatta ifade edin

İş görüşmesinde sizinle görüşmeyi yapan şirket yetkilisine veya İK profesyoneline mutlaka şirket hakkında fikir sahibi olduğunuzu ve şirket hakkında araştırma yaptığınızı hissettirin. Bunun için de görüşmeye gitmeden önce, bilhassa iş başvurusunda bulunduğunuz pozisyonu ilgilendiren çalışmalar ve projeler hakkında bilgi sahibi olun. Şirketin web sitesini, sosyal medya hesaplarını, son yayınlarını ve makaleleri okuyun. Hatta eğer şirketin web sitesinde de yer alıyorsa “Basında çıkmış haberler” ve “Basın bültenleri” alanlarını ziyaret ederek, şirketin son yaptığı çalışmalar hakkında bilgi edinin. Görüşme sırasında şirket hakkında araştırma yaptığınızı kurduğunuz cümlelerle destekleyin.

Yeni pozisyonunuzu yakından ilgilendiren tecrübelerinizi anlatın

Her iş görüşmesinde deneyimleriniz ve yetkinliklerinizle ilgili mutlaka soru sorulur. Bu mülakat sorularını, başvuruda bulunduğunuz o işi yapabileceğinizi kanıtlamak için kullanın. Daha öncesinde yaptığınız işlerden, görevlerinizden, tamamladığınız projelerden bahsedin ve daha da önemlisi o çalışmalarınızın sonuçlarına, neleri başardığınıza ve bu çalışmaların şirketinize sağladığı katkıya odaklanın. Böylelikle hem başarınızı ve öğrenme kabiliyetinizi bir önceki bir projeden veya çalışmanızdan açıklamış hem de talip olduğunuz pozisyonda neleri başarabileceğinizi göstermiş olursunuz.

Hem bir ekiple hem de tek başına çalışabileceğinizi gösterin

Bir ekiple çalışabilme yeteneği, işverenlerin en çok değer verdiği niteliklerden biridir. Bu nedenle iş görüşmesini yaptığınız yetkili, geçmişte bir ekipte nasıl çalıştığınızı ve başarılı olabilmek için ekip çalışmasında nelerin üstünden geldiğinizi görmek ister. Bu nedenle daha önceki ekip çalışmalarından örnek vererek ekip çalışmasındaki uyumluluğunuzu vurgulayın. Ayrıca tek başına da çalışabildiğinizi ve tek başına yürüttüğünüz projelerinizi de detaylandırarak örneklendirin.

Hırsınızı ve hedeflerinizi dile getirin

İşverenler kariyer hedefi olan kişilerle birlikte çalışmak ister. İş başvurusunda bulunduğunuz şirketle ilgili kariyer hedefinizi ifade ederek, o şirkette neler yapmak istediğinizi anlatabilirsiniz. Kariyer hedefinizi anlatmak hem bilinçli adım attığınızı hem işiniz konusunda hırslı ve istekli olduğunuzu hem de kendinize olan inancınızı gösterir.

Kendi kendinizi motive edebildiğinizi gösterin

Kendinizi “motive” olarak tanımlamanız, o şirkette çalışmak için hem istekli olduğunuzu hem de verimli bir çalışmada bulunacağınızı gösterir.  Bu nedenle iş görüşmesinde geçmişteki çalışmalarınızda motivasyonunuzun size nasıl yardımcı olduğunu anlatarak yeni işiniz için duyduğunuz heyecanı dile getirin.

 

KAYNAK : https://www.kariyer.net/kariyer-rehberi/is-gorusmesinde-bu-5-konuya-deginmeden-gorusmenizi-tamamlamayin/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ