FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!

İş dünyası, işsizlik rakamlarını değerlendirdi

TÜİK’e göre, Türkiye’de işsizlik oranı, mayısta geçen yılın aynı ayına göre 0,1 puan artarak yüzde 12,9’a yükseldi. Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan iş dünyası temsilcileri, alınan önlem ve sağlanan desteklerle mayısta işsizliğin sınırlı yükseldiğini dile getirdi.

İş dünyası, işsizlik rakamlarını değerlendirdi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) rakamlarına göre, Türkiye’de işsizlik oranı, mayısta geçen yılın aynı ayına göre 0,1 puan artarak yüzde 12,9’a yükseldi. Söz konusu dönemde işsiz sayısı 331 bin kişi azalarak 3 milyon 826 bin kişi olarak kayıtlara geçti.

Konuyla ilgili iş dünyası temsilcileri tarafından yapılan değerlendirmede alınan önlemler ve sağlanan desteklerle mayısta işsizliğin sınırlı yükseldiği ifade edildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, işsizliğin yatay, sınırlı yükselişle seyretmesinde hem reel sektörün sorumlu davranmasının hem de hükümetin aldığı istihdam tedbirlerin etkisinin bulunduğunu söyledi. Birçok ülkede işsizlik oranlarının tırmandığı bir süreçte Türkiye’de daha ılımlı bir yansıma olduğunun görüldüğünü ifade eden Avdagiç, “İş dünyamızın işsizlikle mücadelede verilen destek ve teşvikleri iyi kullandığını, istihdamı koruma anlamında hassas davrandığını görüyoruz.” dedi.

“Kısa çalışma ödeneği etkili rol oynadı”

Özellikle kısa çalışma ödeneğinin Türkiye’nin üretimden ve istihdamdan kopmamasında etkili rol oynadığını vurgulayan Şekip Avdagiç, şunları kaydetti: “Bu nedenle kısa çalışma ödeneğinin kritik sektörlerde devam ettirilmesi çok değerli olacaktır. Özellikle pandemi sürecinden hala çok fazla etkilenen turizm, otelcilik, yeme-içme, fuarcılık, kültür-sanat ve bu alanlarla bağlantılı faaliyet gösteren şirketler için ödeneğin yılbaşına kadar uzatılması çok önemlidir.”

Türkiye ekonomisinin toparlanma kabiliyetinin çok yüksek olduğunu belirten Avdagiç, “Bizde toparlanmalar hep V şeklinde oluyor. İş dünyamız da vasıflı iş gücünü kaybetmek istemiyor. Pandemi sürecinde bunu ispat etti. Bundan sonraki aylarda pek çok makro göstergede daha iyi rakamlarla karşılaşacağımız beklentisi içerisindeyiz.” diye konuştu.

“Salgının yıkıcı etkisine karşın işsizlik sınırlı arttı”

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Başkanı Abdurrahman Kaan ise yaptığı değerlendirmede, salgının ekonomi üzerindeki etkisine karşın şok dalgasının en şiddetli şekilde yaşandığı nisanda yüzde 12,8’e gerileyen işsizlik oranının mayısta 0,1 puanlık artış kaydettiğini söyledi.

Kaan, “Önceki aya göre cüzi bir artış kaydetmesine karşın geçen yılın aynı dönemine göre 331 bin azalan toplam işsiz sayısı, Türkiye ekonomisinde iş gücü piyasasının toparlanma eğiliminin hızlandığını gösteriyor.” dedi.

Salgın süresince ekonomi yönetiminin toplam istihdamı korumaya yönelik aldığı tedbir ve sağladığı teşviklerin meyvelerinin normalleşme süreciyle birlikte toplanmaya başlandığını belirten Kaan, yılın başında yüzde 3,6 işsizlik oranına sahip olan ABD’nin temmuz itibarıyla yüzde 10,2 seviyesiyle yüzleştiğini hatırlatarak, “Gelişmiş ya da gelişmekte olan tüm ekonomilerin işsizlikte yükselen grafiklerini göz önüne aldığımızda, Türkiye ekonomisinin bu alandaki başarısı daha iyi anlaşılacaktır.” ifadelerini kullandı.

Kaan, üçüncü çeyreğin yarılanmak üzere olduğu bugünlerde reel sektöre ilişkin güncel verilerin de Türkiye ekonomisinde pandemi etkilerine yönelik en kötünün geride kaldığına işaret ettiğini söyledi.

İlgili verilerde ciddi bir toparlanma kaydedildiğini vurgulayan Kaan, “Bu kapsamda önümüzdeki dönemde toplam işsiz sayısında gözlenen gerilemenin kademeli bir şekilde süreceğini tahmin ediyoruz.” diye konuştu.

“Korkulan senaryo Türkiye’de gerçekleşmedi”

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Genel Başkanı Orhan Aydın ise pandeminin dünya ekonomilerini ciddi bir şekilde sarstığı bir ortamda hükümetin öngörüleriyle aldığı tedbirler sayesinde Türkiye’de korkulan senaryoların gerçekleşmediğini kaydetti.

Mayıs işsizlik rakamlarının, tedbirlerin ne kadar güçlü olduğunu gösterdiğini vurgulayan Aydın, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Pandemi sürecinde tüm dünya ekonomilerinde çok ciddi dalgalanmalar oldu. Bu süreci iyi analiz eden ve ileriye yönelik güçlü öngörülerle hareket eden ülkeler sürecin zararlarını asgariye indirebildi. Türkiye de yerinde ve zamanında aldığı tedbirlerle ülkemizde gelişmesi muhtemel kötü senaryoların önüne geçti. Sosyal güvenlik ve çalışma hayatındaki durumlara dair hazırlanan ve içinde bir çok unsuru barındıran Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi’nin faydalarını iş dünyası adına ziyadesiyle gördük.”

“Devlet, hem işverenlere hem de çalışanlara sahip çıktı”

İş gücü ve istihdamı koruyabilmek için çalışma hayatına getirilen fesih kısıtlama uygulamasının işsizlik oranlarına tesir ettiğini, işsizliğin ve aşsızlığın önüne geçildiğini anlatan Aydın, “Devlet hem işverenlere hem de çalışanlara sahip çıktı. Ülke ekonomimiz sağlam temeller üzerine inşa edilmiş durumda. Bu süreci de en az hasarla atlatıp büyük bir toparlanmayla pandeminin verdiği zararları en kısa sürede atlatacağız.” diye konuştu.

Kaynak: AA

KAYNAK : Dünya Gazetesi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ