FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!

İş değiştirmede en büyük etken: Stres

İş değiştirmede en büyük etken: Stres

Türkiye’nin en büyük online istihdam platformu Kariyer.net, “HR Pulse” serisi kapsamındaki araştırmalarına devam ediyor. Kariyer.net’in CURIOCITY iş birliğiyle gerçekleştirdiği “Çalışma Hayatında Stres” konulu araştırması, çalışanları strese sokan faktörleri ortaya koydu.

Kariyer.net’in “HR Pulse” araştırma serisi kapsamında CURIOCITY iş birliğiyle gerçekleştirdiği “Çalışma Hayatında Stres” araştırmasının sonuçları açıklandı. Çalışanların iş hayatındaki stres seviyelerini, stresi oluşturan sebepleri ve stresten arınmak için yapılanları sorgulayan çalışmaya; sağlık, eğitim, perakende gibi farklı sektörlerden 1.872 çalışan katıldı. Araştırma sonuçları çalışanların, çalışma hayatındaki stres düzeyinin son bir senede 100 üzerinden 76 seviyesinde olduğunu ortaya koydu.

Çalışma hayatında strese yol açan etmenler

Araştırmaya katılan her 10 profesyonelin 6’sı, çalışmalarının karşılığını kazanç olarak alamamayı stres kaynağı olarak görüyor. %51’lik bir kesim aşırı iş yükünü stres kaynağı olarak görürken, %58’lik kesim ise şirketinin yönetim tarzının stres yarattığını belirtiyor. Özellikle hiyerarşinin çok fazla hissedildiği şirket yapılarında, pozisyon seviyesi arttıkça, aşağıya doğru uygulanan güç kullanımı çalışanların yaşadığı stresi arttırabiliyor. Bunun yanında performansı arttırmak amacıyla başvurulan aşırı rekabetçi anlayış, gergin bir çalışma ortamına sebep olabiliyor.

İş değiştirmenin en büyük nedeni: Stres

Günümüz iş piyasasının rekabetçi koşulları göz önünde bulundurulduğunda çalışan bağlılığını arttırarak sirkülasyonunu düşürmek, gerek insan kaynakları profesyonellerinin gerekse yöneticilerin gündemini oldukça meşgul ediyor. Sirkülasyonun yüksek olmasının kurumsal itibarı, işveren markası algısını ve şirket performansını olumsuz etkilediğini düşünürsek, iş yerindeki stres sorununun çözümü büyük bir önem arz ediyor.

Raporun tamamını okumak mı istiyorsunuz? Gelin, tanışalım! Ad Soyad Şirket Adı Pozisyon Şirketinizde çalıştığınız pozisyonu seçin E-posta adresi İletişim bilgilerime e-ileti gönderilmesine izin veriyorum. “HR Pulse Okuyucu Aydınlatma Metni”ni okudum. Verilerimin “HR Pulse Açık Rıza Metni”nde belirtilen şekilde işlenmesine onay veriyorum. “HR Pulse Kullanım Koşulları”nı kabul ediyorum. Gönder Teşekkürler!

Formda paylaştığınız e-posta adresine, raporu indirebileceğiniz bir link gönderdik. Gelen kutunuzu kontrol etmeyi unutmayın!

KAYNAK : https://www.kariyer.net/ik-blog/is-degistirmede-en-buyuk-etken-stres/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ