FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!

İş arama sürecinin en büyük hataları

Uzmanlar şöyle diyor: “Kariyerinin CEO’su sensin.” Peki, ucunda belki CEO’luk olan bu kariyer yolunda iş arama sürecini baltalayabilecek neler var? İş arama ve

İş arama sürecinin en büyük hataları

Uzmanlar şöyle diyor: “Kariyerinin CEO’su sensin.” Peki, ucunda belki CEO’luk olan bu kariyer yolunda iş arama sürecini baltalayabilecek neler var?

İş arama ve bulma süreci bugün geçmişte olduğundan çok daha farklı. Eski kurumsal yapılar çökme sürecinde ve bunu sağlayan en önemli değişken de bireysellik. Artık kimse bir başkasının kariyerini yönetmiyor. Kariyerle ilgili tüm süreçler kişiye özel ilerliyor. Çalışanın iş hayatında giderek güçlenmeye başladığı bir süreç çoktan başladı diyebiliriz. Uzmanlar şöyle diyor: “Kariyerinin CEO’su sensin.”

Geçmişten bugüne iş arama

Bilgisayarın olmadığı eski dönemlerde CV hazırlamak oldukça zordu; hazırlanan CV’yi söz konusu kuruma ulaştırmanın en birinci yolu postaydı. Özgeçmiş, işi isteme nedenini anlatan bir önyazıyla birlikte zarfa koyulur ve adrese postalanırdı. Bunun yanı sıra elbette bir diğer yol da CV’yi elden ulaştırmaktı. Eğer firmada çalışan bir tanıdığınız varsa o da sizden bahsederek özgeçmişinizi bugünün İnsan Kaynakları uzmanı, o zamanın personel müdürüne elden verebilirdi.

Bugün artık tek yapılan CV’yi dijital ortamda postalamak. İşe başvuru, iş arama ve mülakat süreçleri iş hayatı gibi tamamen değişti. Bugün iş arama eylemi süreç olarak eskiye nazaran daha kolay. Tüm bu değişiklikler artık iş bulmak için de yeni taktiklerin gerektiğini gösteriyor.

İş arama sürecini öldüren bazı hatalar:

Elimden her iş gelir

Aslında çoğunlukla gelmez. Niteliklere uygun olsun olmasın her işe başvurmak, süreci hem zorlaştıran hem de karşı tarafta güven sorunu yaratabilecek bir aksiyon. Özellikle aynı firmada birçok farklı pozisyona birden başvuran adaylara kötü bir haberimiz var. Bu firmaların ne istediğini bilmeyen, tek derdi bir işe girmek olan, hedefleri olmayan adayları çok dikkate almadığı söylenebilir. Eğer söz konusu iş, eğitime ya da niteliklere uymasa da hayali kurulan bir pozisyonu barındırıyorsa, burada da etkili bir önyazının gücü devreye giriyor. Özenle yazacağınız önyazıda firma işi gerçekten istediğinize ve emek sarf edeceğinize ikna olursa işe alınabilirsiniz.

Güvenim tam

İş arama sürecinde tek kanala odaklanmak, sadece denediğiniz yola güvenmek ve diğer opsiyonları es geçmek son derece yanlış bir strateji. Sadece internetten ya da sadece tanıdık aracılığıyla başvuru yapmak doğru değil. İstediğiniz işe yönelik onlarca farklı yol deneyerek, hatta bazen bizzat yaratarak şansınızı artırabilirsiniz. Israrcı olmak ve pes etmemek sizi mutlaka mutlu sona ulaştıracaktır.

Hazırlıksız

İş başvuru sürecinde sizi mutlaka görüşmeye çağıracak firmalar olacaktır. Bu nedenle bir taraftan başvuru yapmaya devam ederken bir yandan da iş görüşmelerine yönelik hazırlıklar yapmak gerekiyor. Bunun için makaleler okuyabilir, farklı pozisyonlar için görüşmeye gitmiş kişilerle fikir alışverişinde bulunabilir, sorulacak ve soracağınız sorulara yönelik notlar alarak önceden çalışabilirsiniz. Not almanın değerini asla unutmayın. Not almak sizi pek çok duruma karşı hazırlar.

İşini seviyor musun?

Elbette iş arama sürecinde en önemli etken severek yapılacak bir işe başvurmak. Özellikle iş hayatında bir süre deneyim kazandıktan sonra işimi seviyorum diyebilmenin ne kadar önemli olduğu ortaya çıkıyor. Daha en başından kişiliğe uygun işler seçerek başvuru yapmaya başlamak çok önemli.

Çok uyumlu ve umutsuz

Kendinize güveninizi asla yitirmeyin. İş arama yıpratıcı olabilen bir süreç ama başarısızlık her bireyin başına gelen bir durum ve bunu deneyim olarak almak en mantıklı hareket. İşlerin yolunda gitmediğini düşündüğünüz bir sürecin içindeyseniz istediğinize ulaşmak için çok uyumlu olmaya, her şeye evet demeye çalışmayın. Yeteneklerinizi, hayallerinizi hafife almayın. İsteklerinizden ödün vermeyin.

Aceleci

İş arama sürecinde çok hızlı ve düşünmeden hareket eden kişilerin hata yapma olasılığı daha yüksek. Severek çalıştığınız bir işiniz olmasını istiyorsanız acele etmeden düşünerek, ne istediğinize odaklanarak sürece girin. Bilinçli tercihleriniz sizi arzu ettiğiniz noktaya daha hızlı taşır.

Dedikodu

İş başvuru aşamasında dedikodudan uzak durmak şart. Varsa eski yöneticiniz, çalışma arkadaşınız ya da bir başkasının dedikodusunu yapmaktan kaçının. İş dünyası bazen göründüğünden daha küçüktür ve gelecekte canınızı sıkacak durumlar oluşabilir.

Tedavülden kalkmış CV

İş arama süreci de iş hayatı gibi hızla değişirken, araçlar da sürekli revize ediliyor. Bu nedenle başarılı bir CV’nin en temel özelliklerinden biri güncel olması. Özellikle sektörel olarak farklılık içeren CV’lerde yenilikleri takip etmek gerekiyor. Özgeçmiş ne kadar güncelse o kadar öndesiniz demek.

KAYNAK : https://www.kariyer.net/kariyer-rehberi/is-arama-surecinin-en-buyuk-hatalari/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ