FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!

İdeal bir özgeçmiş hangi uzunlukta olmalı?

İşe alım uzmanlarının dikkatini dağıtmayacak aynı zamanda da senin hakkında yeterli bilgi verecek bir özgeçmiş hangi uzunlukta olmalı dersin? Yaygın inanış, bir özgeçmiş için ideal sayfa sayısını bir olarak kabul ederken, son araştırmalar öyle demiyor…

İdeal bir özgeçmiş hangi uzunlukta olmalı?

İşe alım uzmanlarının dikkatini dağıtmayacak, aynı zamanda da senin hakkında yeterli bilgiyi verecek bir özgeçmiş hangi uzunlukta olmalı? Yaygın inanış, özgeçmişlerin sayfa sayısının kişinin deneyimine göre olması gerektiğini söylerken, son araştırmalar farklı sonuçlar ortaya koyuyor…

Çoğu işe alım uzmanı, özellikle deneyimi az olan kişilerin özgeçmişlerinin bir sayfayı geçmemesi gerektiğini söyler. Ancak ResumeGo’nun yeni araştırması, bu görüşe aykırı sonuçlar ortaya koyuyor. Yapılan araştırma kapsamında, işe alım yöneticisi, İK uzmanı ve üst düzey yönetici pozisyonunda çalışan toplam 482 kişiye, değerlendirmeleri için bir ve iki sayfadan oluşan 20.000 adet özgeçmiş sunuldu. Katılımcılara üç hafta “işe alma simülasyonu” uygulandı ve yapılan simülasyonla farklı iş tecrübesinde ve çeşitli pozisyonlarda çalışan kişilerin özgeçmişlerinin değerlendirilmesi istendi.

Ezber bozan sonuçlar

Oldukça şaşırtıcı sonuçlar ortaya koyan araştırmada, onaylanan 7.712 özgeçmişin, 5.375’inin iki sayfa, 2.337’sinin ise bir sayfa uzunluğunda olduğu görülüyor. Araştırma yetkilileri, üst pozisyonlarda çalışanların özgeçmişlerinin iki sayfa uzunluğunda olduğunu belirtirken, deneyimsiz çalışanların geleneksel uyarıları dinleyerek özgeçmişlerini bir sayfayla sınırladığını ifade ediyor.

Araştırmanın şaşırtan bir diğer sonucuna göre; işe alım uzmanları, değerlendirmek için iki sayfalık özgeçmişleri daha çok tercih ediyor ve bu özgeçmişleri okumak için daha fazla zaman ayırıyor. Bu durum işe alım uzmanlarının iki sayfalık özgeçmişleri bir sayfalık özgeçmişlere tercih etme ihtimalinin iki kat daha fazla olduğunu gösteriyor.

ResumeGo CEO’su Peter Yang,  tüm bu sonuçların kabul gören bilgiyle çeliştiğini ifade ederek; “Yaptığımız araştırmada iki sayfalık özgeçmişler, bir sayfalık özgeçmişlerden daha iyi performans göstermekle kalmadı, aynı zamanda deneyimize katılan kişiler, bu özgeçmişleri incelemek için daha fazla zaman harcadı. İki sayfalık bir özgeçmişi incelemek için ortalama dört dakika, bir sayfalık özgeçmişi incelemek içinse sadece iki dakika zaman ayırdı” açıklamasını yaptı.

Araştırma sonuçlarından da görüldüğü gibi deneyim az olsa bile, özgeçmiş hazırlarken yazılacak bilgilere ve detaylara özen gösterilmesi, uzunluğa dikkat edilmesi gerekiyor. İşe alım uzmanları ya da işverenler, hangi özelliklerde aday aradığını iyi bildiğinden, onlara kendini en doğru şekilde anlatmak kritik önem taşıyor.

Kaynak: Business Insider

 

KAYNAK : https://www.kariyer.net/kariyer-rehberi/ideal-bir-ozgecmis-hangi-uzunlukta-olmali/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ