FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!

Home Ofis çalışma Salgın sonrasında da devam edecek

Home Ofis çalışma Salgın sonrasında da devam edecek

Covid 19 salgının küresel bazda pandemiye neden olmasının sonrasında dünya genelinde acil önlemler alınmaya başlandı. Bu önlemler bazında uzaktan çalışma şekli dünyanın bir çok ülkesi tarafından benimsendi. Uzak çalışma iş devamlılığını devam ettiren önemli bir avantaj sağlamaktadır. Yapılan araştırmalar salgın bitse dahi bu çalışma seçeneğinin devam edeceğini gösteriyor.
Girişimciler Kovid 19 pandemisi öncesinde de Türkiye’nin uzaktan çalışma itibari ile dünyanın pek çok ülkesinin önünde olduğunu ifade ediyordu. Bunun en önemli nedenleri arasında genç ve uyumlu bir nüfusa sahip olmamız vardır. Pandemi ile birlikte uzaktan çalışma yöntemi çok daha yaygın bir hale geldi. Girişimci Fatmanur Erdoğan yaptığı açıklamada uzaktan çalışma yönteminin genel anlamda çalışan sağlığını korumak amaçlı olduğunu fakat ticaret hayatının etkilenmemesi ve sektörlerde kararlılıkların düşmemesi adına yeni çözüm arayışlarının sonucu olduğunu ifade etti.

Evden çalışma yeni iş modelleri geliştiriyor!
Son 10 sene içinde değişen iş modelleri işletmeleri yeni değişimler içine itmiştir. Önümüzdeki 10 seneye baktığımız zaman ekonomik ticaretin çok büyük bir bölümünün platform iş modelleri üzerinden yapılacak. Ülkemizde e-ihracat toplam ihracatın %1’i durumdadır. Tüm bu örnekler önümüzdeki dönemlerde yenilikçi düşünen kişilere ihtiyacın artacağını ifade ediyor.
Tüm bunların yanında ticari alanda yapılan iş modellerinin, genel anlamda insan kaynakları gibi destek birimlerinde pek fazla görülmüyor. Uzaktan çalışma yöntemine sadece maliyetleri azaltmak ve çalışan sağlığını korumak olarak bakan işetmeler yeni iş modelleri ortaya çıkaracaktır. Stratejik planlamaya önem veren şirketlerin kısa süre içinde doğru yönde hareket ederek rakipleri ile arasındaki farkı büyüteceklerini ifade edebiliriz.
Girişimci Fatmanur Erdoğan yaptığı açıklamada henüz mekandan bağımsız iş yapma modeline çalışanların tam olarak ayak uyduramadığını ifade ederek bu konuda da gelişmeler olacağını ifade etmektedir. Mekandan bağımsız iş yapmaya alışan kitle ise yeniliklere açık ve girişimci kişiliklerdir. Bu kişilere ilerlemeci ismi verilmektedir. Dijital transformasyon ajandası olan şirketler genel anlamda mekanlarda iyileştirme yönetimi tercih ediyordu. Bunlar yaratıcı yeteneklerini bünyelerine dahil etmek amacı ile organizasyon kurguluma yöntemini tercih etmedi. Bu iyileştirmeler koruması yapya sahip olan ve uyum odaklı çalışanlara yöneliktir. Dijitalleşme dönemlerinde dahi işletmeler ağırklı olarak uyum odaklı çalışan seçme yönünde adımlar atıyordu. Şu anda bile işletmelerde yaratıcı yeteneğin sayısı yeterli değildir. Değişime direncin yüksek olduğunu ve hareket hızımızın yeterli olmadığını ifade edebiliriz. bunlar şirketleri krizlere sürükler. Mekandan bağımsız çalışma ise yaratıcı yeteneklerin değerlendirilmesi için gerekli olan olanağı tanır.

Uzaktan Çalışmanın Avantajları!
Uzaktan çalışma yönteminin bir çok avantajı olduğunu ifade edebiliriz. bunlar arasında büyük şehirlerde trafik sorununu gösterebiliriz. Kişilerin verimsiz ve uykusuz olmasına neden olan trafik uzatan çalışma yöntemi sayesinde ortadan kayboluyor. Şirketler yeni uzaktan çalışma yöntemi sayesinde iş görüşmelerini de online ortama taşımaktadır. Şehirlerde bağımsız olarak iş alımı yapmak mümkündür.
İş alım şartları arasında dayanıklılık, esneklik, hızlı adaptasyon ve stresle başa çıkma gibi faktörler oldukça önem taşıyor. Bazı şirketler esnekliklerinin düşün olduğu, stresli ortamda oldukları ve dayanıklı olmadıklarının mesajını verdi. Fakat zorlu süreçlerde mecbur olarak süreçlere adapte oldular ve değişime ayak uydurmak zorunda kaldılar.
Uzaktan çalışma yöntemi işletmeler üzerinde ciddi sorumluluklar yaratmaktadır. Mekandan çalışma yöntemi pandemi sonrasında da devam edecek gibi duruyor. Yüzyüze toplantıların dönem dönem yapılacağı bilinse de genel anlamda uzaktan çalışma hayat alışkanlığı haline gelecektir. İnsanların yaşam şekillerine de değişime neden olacak bu çalışma şekli sosyal, fiziksel ve mental açıdan bir konfora neden olacaktır.
Uzaktan çalışma yöntemi bir çok iş modeline dahil edildi. Günümüzde dijital süreçlerin yönetimi ve bunların sonuçları iş hayatına önemli katkıları da beraberinde getirdi. Siz de eğer evden çalışma süreçlerinde destek almak isterseniz sitemiz içinde yer alan yazıları takip etmeye devam edebilirsiniz. Aynı zamanda güncel haberleri, güncel firmaları ve bu firmalara ilişkin haberleri de sitemizde yer alan içerikler ile takip edebilirsiniz. Home ofis çalışma düzeni yanında insanlar çalışmak için cafe tarzı yerleri de tercih edebiliyor. Uzaktan çalışma sistemi son derece kapsamlı olması nedeniyle de dikkat çekiyor. Yeni çalışma modelleri çok fazla ilgi görmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ