FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!
FirmaHBR.COM – Güncel Firma Haberleri

Ham petrol geriledi; Suudilerin fiyat indirimi, Asya talebinde düşüşe işaret ediyor

Yazar: Geoffrey Smith  Investing.com – Pazartesi günü ham petrol fiyatları genel olarak düşüş yaşadı. Suudi Arabistan’ın, Asya’daki önemli …

Ham petrol geriledi; Suudilerin fiyat indirimi, Asya talebinde düşüşe işaret ediyor

Yazar: Geoffrey Smith 

Investing.com – Pazartesi günü ham petrol fiyatları genel olarak düşüş yaşadı. Suudi Arabistan’ın, Asya’daki önemli pazarlara yaptığı fiyat indirimi, dünyanın en büyük ithalatçıları arasındaki talebin zayıflamaya devam ettiğini ortaya koydu.

Haberin hemen öncesinde Cuma günü yayınlanan ABD istihdam raporunun beklentilerin epey altında kalması, ABD ekonomisinin gücüne yönelik şüphelere yol açtı; tam da Kuzey Amerika’daki talep dinamikleri, yazın bitmesi ile zayıflamışken. Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) verileri, yatırım uzmanlarının tuttuğu spekülatif net uzun pozisyonların, 2019 Ekim ayından beri gördüğü en düşük seviyeye inmesi ile birlikte ham petrole yönelik boğa hissiyatının geçen hafta yine sönümlendiğini gösterdi.

WTI %0,6 düşüşle 68,91 dolar olurken Brent %0,6 kayıpla 72,19 dolara geriledi.

Suudi Aramco (SE:2222) hafta sonu, Ekim ayı için tüm ham petrol türlerinin resmi satış fiyatını düşüreceğini söyledi. Suudilerin en önemli ihracat harmanı Arab Light (Arap Hafif), Dubai/Umman göstergesi üzerinden 1,70 dolara satışa sunulacak. Eylül ayındaki prim 3 dolardı. Reuters’e göre 40 sentten fazlası beklenmezken 1,30 dolar beklentilerin epey üzerinde ve bir yıl içinde bu şekilde yapılan en büyük indirim.

Bu hamleler, özellikle Çin’den alımların, yüksek ticari stoklar ve Delta varyantının yarattığı dalgayı durdurmak için uygulanan kısıtlamaların etkisinden dolayı zayıfladığı bir zamanda artan üretimi kaydırmanın zorluğunu yansıtıyor. OPEC’in en büyük üreticisi Suudi Arabistan, bu ay üretimini günlük 100.000 varil artıracak. Dünya pazarlarındaki genel arzı artırmak için her ay günlük 400.000 varil üretim artışı üzerine yapılan genel bir anlaşmanın parçası olarak Ağustos ayında günlük 180.000 varil artırım yapmıştı bile.

Bununla birlikte Suudi Aramco, Avrupa ve Kuzey Amerika’ya olan teslimatlar için değişim yapmadı.

Kuzey Amerika piyasasındaki koşullar, üretim platformları ile rafinerilere zarar veren İda Kasırgası sonrasında görülen etkilerle belirsizliğini koruyor.

Güvenlik ve Çevre Uygulama Bürosu (BSEE) Pazar günkü açıklamasında Meksika Körfezi’ndeki petrol üretiminin %88’i ile doğalgaz üretiminin %83’ünün hala kullanım dışı olduğunu söyledi. BSEE’nin yeni güncellemesi bugün gelecek.

Louisiana’da kasırga sırasında kapanan dokuz rafinerinin dördü faaliyetlerine başladı ancak tam kapasiteye dönüş en az birkaç günü alacak. Faaliyete tekrar başlayan dördü, kağıt üzerinde günlük 1,3 milyon varillik bir kapasiteye sahip. Enerji Bakanlığı’na göre kapalı halde olan beş rafineri, günlük 1 milyon varil ile ABD rafinaj kapasitesinin %6’sını işleyebiliyor.

Baker Hughes’a göre Ida Kasırgası, ABD’deki aktif sondaj kulelerinin sayısının geçen hafta altı hafta içinde ilk kez düşmesine yol açtı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ