FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!
FirmaHBR.COM – Güncel Firma Haberleri

Gündem:  ABD-Meksika Görüşmeleri ve Tarım Dışı İstihdam

“Global piyasalarda ticaret savaşları etkili olmaya devam ederken,  başlıca merkez bankalarından da gevşeyici yönde mesajlar geliyor. Hafta …

Gündem:  ABD-Meksika Görüşmeleri ve Tarım Dışı İstihdam

“Global piyasalarda ticaret savaşları etkili olmaya devam ederken,  başlıca merkez bankalarından da gevşeyici yönde mesajlar geliyor.

  • Hafta başında, Fed başkanı Powell, ticaret savaşlarının etkisiyle, faiz indirimi sinyali verdi. Diğer Fed üyelerinden de benzer mesajlar  Piyasalar %92,5 ihtimalle Eylül ayında ilk faiz indiriminin  gelmesini bekliyor. Bugün, açıklanacak ABD tarım dışı istihdam verisi  ise beklentilerdeki fiyatlamayı artırabilir. Tarım dışı istihdamın  aylık 175 bin kişi artması ve ortalama saatlik kazançların da yıllık  %3,2 artış göstermesi bekleniyor. Öncü istihdam verilerinden ADP özel  sektör istihdam verisi, beklentilerin (185 bin kişi) oldukça altında  gerçekleşti (27 bin kişi). Dolar ve ABD faizleri düşüşte  dolar  endeksi DXY 97,1, 10 yıllık ABD tahvili %2,12 seviyelerinde.
  • Avrupa Merkez Bankası (ECB) ise dünkü para politikası  toplantısında faizleri sabit bırakırken, faizlerin mevcut düşük  seviyelerinde en az 2020 yılı ilk yarısına kadar sabit tutulacağını,  Brexit ve ticaret savaşlarının ekonomiyi aşağı çekmesinde ise faiz  indirimine gidebileceğini ya da daha fazla tahvil alabileceğini  açıkladı. Ancak  ECB’nin faiz indirimine yönelik güçlü bir sinyal  vermemesiyle, Euro değerlenirken, bölge faizlerinde hafif yükseliş  görüldü. ¬/$, 1,13’ü aştıktan sonra, 1,1265’lerde. Almanya 10 yıllık  devlet tahvili getirileri, %-0,24 ile rekor düşük seviyeleri gördükten  sonra %-0,23’te.
  • Diğer taraftan, ABD ile Meksika arasında ticaret görüşmeleri devam ediyor ve taraflardan olumlu açıklamalar geliyor. Gelişmeler risk  iştahına sınırlı da olsa destek veriyor.
  • Fed’den faiz indirim beklentileri, petrol fiyatlarının düşük seyri, yurtiçinde Mayıs enflasyonunun yıllık bazda %18,71 ile  beklentilerin altında artış göstermesi, TL aktiflere destek verdi.
  • Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Eylül ya da Ekim ayında, enflasyonun tek hanelere gerileyebileceğini belirtti. Salı günü  5,66’lara kadar gerileyen $/TL, bu sabah 5,8310 seviyelerinde. 5  yıllık CDS 473’lerde.
  • ABD borsaları Fed’den faiz indirimi sinyalinin etkisiyle yükselişte. Son 3 işlem gününde S&P 500 endeksi %3,6, Nasdaq %3,9  değer kazandı. S&P 500 endeksinde dün enerji hisseleri %1,7 ile en çok  değer kazanan hisseler oldu. Avrupa borsalarında, ECB açıklamalarının  ardından, karışık kapanış görüldü  Eurostoxx-600 endeksi sınırlı düşüş  gösterirken, bankacılık endeksi %1,4 geriledi. Bu sabah ABD’de vadeli  piyasalar ve Asya’da Nikkei-225 endeksi alıcılı işlem görüyor.
  • Petrol fiyatları, Meksika’ya yönelik ticaret tarifelerinin ertelenebileceği ve OPEC ile diğer petrol üreticilerinin arz  kısıntılarını uzatabileceğine yönelik haberlerin etkisiyle  toparlanıyor. Hafta içinde 60 $/varil’e kadar gerileyen Brent petrol  fiyatı, 63,2 $/varil seviyelerinde işlem görüyor.

Akbank Ekonomik Araştırmalar Bölümü  Tarafından Hazırlanan Günlük Bülten’den alıntı, FOREKS haber merkezi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ