FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!

Fas Ticaret Bakanlığı’ndan BİM’e tedarik uyarısı

Fas Ticaret Bakanlığı, ülkesindeki BİM şubelerinde satılan malların en az yarısını ülke içinden tedarik etmesini talep etti. Bu talebin yerine getirilmemesi durumunda, BİM mağazalarının kapatılabileceği uyarısında bulunuldu.

Fas Ticaret Bakanlığı’ndan BİM’e tedarik uyarısı

Türkiye ile yaklaşık 2 milyar dolarlık ticaret açığı bulunan Fas, bu açığın çok önemli bir bölümünün Türkiye ile 2004 yılında imzalanan serbest ticaret anlaşmasından kaynaklandığını düşünüyor. Reuters’in haberine göre, Rabat ile Ankara arasındaki görüşmelerde bu ticaret anlaşmasının tadili yönünde görüşmeler sürüyor.

‘Mağaza açtıkları yerlerde 60 dükkan kapanıyor’

Fas Ticaret Bakanı Moulay Hafid Elalamy, Faslı parlamenterlere yaptığı açıklamada, BİM hakkında, “Türkiye’nin desteğiyle Fas’a yatırım yapıyorlar, mağaza açtıkları yerlerde 60 dükkan kapanıyor” dedi.

Elalamy serbest ticaret anlaşmasıyla ilgili şikayetlerini Türkiye’nin gözden geçireceğini ifade etti. Anlaşmayla ilgili sorunların birkaç hafta içinde çözülmesini beklediğini söyleyen bakan, uzlaşı sağlanamazsa anlaşmadan vazgeçeceklerini ifade etti.

Bakan Türkiye’nin Fas’a doğrudan yatırımlarının, ülkeye gelen yatırımların yüzde 1’ini aşamadığına dikkat çekerek, “Diğer ülkelerle açıklar yatırımlarla telafi edilebiliyor” dedi.

KAYNAK : Dünya Gazetesi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ