FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!

En sık sorulan 40 mülakat sorusu 

Mülakata hazırlanırken en çok hangi sorularla karşılaşacağımızı, o sorulara beklenen cevapları verip veremeyeceğimizi, hazırlıksız yakalanıp yakalanmayacağımızı

En sık sorulan 40 mülakat sorusu 

Mülakata hazırlanırken en çok hangi sorularla karşılaşacağımızı, o sorulara beklenen cevapları verip veremeyeceğimizi, hazırlıksız yakalanıp yakalanmayacağımızı merak ederiz. İş görüşmelerinde sıklıkla sorulan klasik mülakat soruları olduğu gibi, artık hızla değişen iş dünyası nedeniyle sürece yepyeni sorular da eklenebiliyor. Bu sorulara görüşmeden önce hiç değilse kısa bir süre göz atmak, üzerinde düşünerek daha mantıklı ve etkileyici cevaplar verme olasılığını artırıyor. İşte senin için gelmiş geçmiş en sık sorulan mülakat sorularını derledik. 

İş görüşmesine gitmeden önce en azından kendimizi tanıtmamız gerekeceğini, hayallerimizin neler olduğunun sorulacağını, işe ve söz konusu şirkete dair bilgi sahibi olmamız gerektiğini biliriz. Ama şirketin hedeflerine nasıl bir katkımız olacağını soran, problem çözme becerimizi yaşanmış bir örnekle bilmek isteyen işe alım uzmanının karşısında süt dökmüş kedi gibi kalabiliriz. Oysa bu sorular üzerine önceden az da olsa düşünmek tamamen pozitif bir etki yaratmamıza neden olabilir.  

İşte senin için 40 sık sorulan mülakat sorusunu derledik. Bunlara göz atarak mülakata gitmeyi sakın unutma. 

Bize kendinden bahsedebilir misin?  Zayıf yönlerini nasıl tanımlarsın?  Güçlü yönlerini nasıl tanımlarsın?  Kendini gelecek 5 yıl içerisinde nerede görüyorsun?  Neden diğer adaylar arasından seni seçmeliyiz?  Bu pozisyonu nereden duydun?  Bu pozisyonu neden istiyorsun?  Öne çıkan yeteneğin, uzmanlığın nedir?  Bir meslektaş ya da müşteriyle en son yaşadığın anlaşmazlıktan söz edebilir misin? Tavrın nasıldı?  Hayalindeki işi tanımlar mısın?  En rahat ve verimli çalışabileceğin iş ortamını tarif edebilir misin?  Son 6 ay içerisinde aldığın en zor kararı söyleyebilir misin?  Liderlik stilin nedir?  En son ne zaman bir karara itiraz ettin? Tavrın nasıldı?  Sence diğer insanlar seni nasıl tanımlar?  Buradaki ilk 3 ayında senden ne bekleyebiliriz?  İş dışında neler yapmaktan hoşlanırsın?  Bize sormak istediğin sorular var mı?  İlk 3 ay içinde senin için neyi öncelikle temin etmeliyiz?  En sevdiğin işverenlerin 3 ortak özelliği neydi?  Sence bu işte başarıyı getiren etmenler nelerdir?  Şirketin hedeflerine nasıl bir katkın olacak?  Şirketimiz hakkında neler biliyorsun?  Başka hangi pozisyonlar için iş görüşmelerine gidiyorsun?  Önceki iş yerinden neden ayrıldın?  Bir işten beklentilerin neler?  X ve Y yılları arasında çalışmamışsın. Bu zaman diliminde neler yaptın?  Kariyer yolunu neden değiştirmeye karar verdin?  Ofiste baskı ve stresle nasıl başa çıkarsın?  Maaş beklentin nedir?  Sence bu şirkette neyi daha iyi ya da daha farklı yapabiliriz?  Bize gurur duyduğun bir başarından bahsedebilir misin?  Bize çözdüğün bir sorunu anlatabilir misin?  Kötü ve iyi işvereni tanımlayabilir misin?  Bir takım içerisinde mi, yalnız mı çalışmayı tercih edersin?  Hiç daha önce bir yöneticinle problem yaşadın mı?  Sana göre alınması en zor kararlar nelerdir?  Sana göre en iyi ödüllendirme nedir?  Sana göre en kötü ödüllendirme nedir?  Tutku duyarak yaptığın şeylerden söz edebilir misin? 

KAYNAK : https://www.kariyer.net/kariyer-rehberi/en-sik-sorulan-40-mulakat-sorusu/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ