FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!
FirmaHBR.COM – Güncel Firma Haberleri

Dolar, TÜFE öncesi düşüş yaşadı

Yazar: Peter Nurse Investing.com – Dolar Salı günü düşüş yaşadı. Yatırımcılar, Fed’in teşviki geri çekmeye başlayacağı tarihle ilgili ipuçları …

Dolar, TÜFE öncesi düşüş yaşadı

Yazar: Peter Nurse

Investing.com – Dolar Salı günü düşüş yaşadı. Yatırımcılar, Fed’in teşviki geri çekmeye başlayacağı tarihle ilgili ipuçları için ABD’nin son enflasyon rakamlarını bekliyor.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, ufak düşüşlerle 92,627 puana geriledi.

USD/JPY %0,1 artışla 110,09 olurken EUR/USD 1,1808’de sakin seyretti. GBP/USD ikilisi ise İngiltere’nin istihdam verilerinin desteğiyle 1,3838 puana yükseldi. Veriler, Ağustos ayında toplam çalışan sayısının, 2020 Şubat ayında İngiltere karantinaya girmeden hemen önce gördüğü seviyenin üzerine çıktığını gösterdi.

Salı günü esas ilgi, özellikle Fed’in Eylül toplantısı öncesinde ABD’nin TÜFE verilerinde olacak.

Yıllık TÜFE’nin Temmuz ayındaki %5,4 puandan %5,3’e düşmesi beklenirken enerji ve gıda fiyatlarını hariç tutan çekirdek TÜFE’nin, Temmuz ayındaki %4,3 puandan %4,2’ye gerilediği düşünülüyor.

ING analistleri bir yazıda, “Fed’in son mesajı, enflasyon baskısının geçici olduğuna dair görüşten farklı değil, bu nedenle enflasyonda bir artış daha görülmesi halinde Fed’den faiz – ve buna bağlı olarak dolar – beklentilerinin özellikle etkileneceğini düşünüyoruz” dedi.

Wall Street Journal Cuma günkü raporunda Fed yetkililerinin, alımları Kasım ayında azaltmaya başlamak için anlaşmak isteyeceğini bildirdi.

Öte yandan Avustralya Merkez Bankası başkanı Philip Lowe, erken bir faiz artışı ile fiyatlanan piyasa beklentilerini geri püskürttü ve riske hassas AUD/USD %0,4 düşüşle 0,7335 oldu.

Salı günü yaptığı açıklamada Lowe, “gelecek yıl veya 2023 başında faizlerde artış olacağı beklentisi ile fiyatlanmanın sebebini anlayamıyorum” dedi. “Diğer ülkelerde bu zaman çerçevesinde politika faizleri artabilir ancak bizim ücret ve enflasyon deneyimimiz epey farklı.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ