FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!
FirmaHBR.COM – Güncel Firma Haberleri

Dolar, istihdam raporu öncesinde bir ayın düşük seviyesinde

Yazar: Peter Nurse Investing.com – Cuma günü dolar düşüş gösterdi ve bir ayın düşük seviyesine yakın seyretti. Fed’in para politikası üzerinde …

Dolar, istihdam raporu öncesinde bir ayın düşük seviyesinde

Yazar: Peter Nurse

Investing.com – Cuma günü dolar düşüş gösterdi ve bir ayın düşük seviyesine yakın seyretti. Fed’in para politikası üzerinde olası etkisinden dolayı ABD’nin aylık iş raporu merakla bekleniyor.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, 5 Ağustos’tan beri ilk kez 92,153 puana düştükten sonra 92,210 puana geriledi.

USD/JPY %0,1 artarak 110,03 puan olurken GBP/USD %0,1 yükselişle 1,3836 ve {{5|AUD/USD%0,3 artışla 0,7422 oldu.

Fed ve özellikle Başkan Jerome Powell, bankanın olağanüstü parasal teşvikini azaltmaya başlamak için önemli koşullardan birinin, işgücü piyasasındaki toparlanma olduğunu söyledi.

Bu nedenle aylık istihdam raporu, Covid-19 vakalarındaki artışın işgücü piyasasının toparlanmasını olumsuz etkileyeceği endişeleri arasında yatırımcılar için önem arz ediyor.

İşsizlik oranının %5,4’ten %5,2’ye düşmesi ile beraber tarım dışı istihdamda Ağustos ayında 750.000 artış bekleniyor. Bu yine de Temmuz ayındaki 943.000 artışa göre düşüş olacak.

ADP özel sektör istihdamı Ağustos ayında, 600.000 artış tahminine kıyasla sadece 374.000 artış gösterdi. Perşembe günkü ilk işsizlik başvuruları da sadece ufak bir gelişme gösterdi.

Fed’in eski yetkililerinden Dennis Lockhart’ın söylediğine göre Fed, varlık alımlarını azaltmaya başladığını duyurmak için Kasım ayına kadar bekleyebilir. Bu da işgücü piyasası ve ekonomik büyümeye ilişkin daha çok verinin incelenmesine olanak tanıyacak.

Öte yandan EUR/USD %0,1 artışla 1,1877 oldu ve 4 Ağustos’tan beri görülen en yüksek seviye 1,1884 puandan pek uzaklaşmadı.

Euro, Euro bölge ekonomisinde büyüme işaretleri ve artan enflasyon baskıları sayesinde son anlarda yükseldi. Yıllık ÜFE Temmuz ayında %12,1’e çıktı.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) gelecek hafta toplanacak ve politikacılar, merkez bankasının parasal teşvikini kademeli olarak azaltma konusunda hararetli bir tartışmaya girecek.

Nordea analistleri, “Fed’in, varlık azaltımını ECB’den önce yapacağı artık kesin” dedi.

Çin’in Caixin hizmet satın alma müdürleri endeksi Ağustos ayında 46,7 ile küçülme bölgesine girdikten sonra USD/CNY 6,4582’ye yükseldi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ