FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!
FirmaHBR.COM – Güncel Firma Haberleri

Dolar, enflasyon verileri ve Fed toplantısı öncesinde güçleniyor

Yazar: Peter Nurse Investing.com – Pazartesi günü dolar yükseldi. Yatırımcılar, Fed’in alımları azaltmaya başlama tarihiyle ilgili tartışmalar …

Dolar, enflasyon verileri ve Fed toplantısı öncesinde güçleniyor

Yazar: Peter Nurse

Investing.com – Pazartesi günü dolar yükseldi. Yatırımcılar, Fed’in alımları azaltmaya başlama tarihiyle ilgili tartışmalar sürerken ABD’nin enflasyon rakamlarına odaklanmaya başlıyor.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,2 artışla 92,778 oldu.

USD/JPY %0,2 artışla 110,16 puana yükseldi. EUR/USD %0,3 düşüşle 1,1782’ye düşerken GBP/USD %0,2 kayıpla 1,3819’dan işlem gördü. AUD/USD ise %0,1 kaybederek 0,7347’ye geriledi.

Cuma günü dolar, üç hafta içinde ilk kazanç haftasını yaşadı ve bu pozitif hissiyat, haftanın başında da devam etti. Fed’in bir grup üyesi, artan vaka sayılarına ve zayıf gelen tarım dışı istihdam raporuna rağmen hala tahvil alım programında makul bir hızla daralmaya işaret etti.

Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker, Pazartesi günü bir Nikkei röportajında varlık alımlarını azaltmaya istekli olduğuna işaret ederek bu eğilimi sürdürdü.

Harker Nikkei’ye yaptığı açıklamada “azaltım sürecini yakın zamanda başlatmayı isterim, böylece bu süreci bitirebiliriz. Politika faizini artırmak gerektiğinde ise bunu yapma imkanı olur. Ve bence kendimizi bu seçeneğe hazırlamamız gerekiyor” dedi.

Bu gelişmeler ışığında Fed’in Eylül toplantısı ilgiyi üzerine çekiyor. Salı günü ABD’nin TÜFE, perakende satışlar ve üretim rakamları yayınlanacak ve merkez bankası toplantısı öncesinde dikkatle incelenecek.

Bannockburn Global Forex’te Kıdemli Piyasa Stratejisti Marc Chandler, “Fed’in alımları azaltma niyetleriyle ilgili net işaretlerin beklendiği FOMC toplantısı öncesinde doların yükseliş trendine gireceğini düşünüyoruz” dedi. “Haziran ayında gelecek yıl bir artırım yapmanın uygun olabileceğini düşünen yedi Fed yetkilisi, belki bir iki meslektaşını ikna etmiş olabilir.”

USD/CNY %0,2 artışla 6,4542 oldu. Önemli teknoloji sektörüne yönelik düzenleyici baskısının artması ile ülke piyasalarına paralel olarak yuan artış mücadelesi verdi.

Çarşamba günü yayınlanacak veriler arasında perakende satışlar ve endüstriyel üretim raporu var ve bu veriler, Çin ekonomisine dair endişeleri artırabilir.

Son olarak Rusya Merkez Bankası, Cuma günü temel faizi 25 bp artışla %6,75’e çıkararak beklenenden küçük bir artış duyurduktan sonra USD/RUB %0,1 düşüşle 73,139 puana geriledi. Böylece geçen ay enflasyon beş yılın yükseğini gördükten sonra ek sıkılaşmaya açık kapı bıraktı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ