FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!

Doğru işe ulaşman için gerekli 3 şey

İstenilen işe, kariyere, hatta hayal edilen maddi kazanca ulaşmak için elbette uzun bir yapılacaklar listesi çıkarılabilir; ancak her şeyi aynı anda yapmak da

Doğru işe ulaşman için gerekli 3 şey

İstenilen işe, kariyere, hatta hayal edilen maddi kazanca ulaşmak için elbette uzun bir yapılacaklar listesi çıkarılabilir; ancak her şeyi aynı anda yapmak da pek mümkün değil. Kariyer Rehberi’nde bugün, doğru işe ulaşabilmen için gerekli olan 3 temel faktörü paylaştık.

Girişte de bahsettiğimiz gibi hayal ettiğin işe ve kariyere ulaşabilmen için yapman gereken birçok madde sıralanabilir. Pozisyona, kişiye, sektöre göre de bu maddeler farklılaşabilir; ancak senin için doğru olan işe ulaşabilmen için temel birkaç şeyden bahsedecek olursak, şöyle sıralayabiliriz:

Bağlantılarını güçlü tut

Öncelikle, çalışmayı istediğin sektörde ne kadar çok bağlantın varsa istediğin işi bulma olasılığın da o kadar fazla. Tanıdığın insan sayısı arttıkça, açık pozisyonlardan da haberdar olma olasılığın yüksek. İşte bu yüzden sahip olduğun iletişim ağları çok önemli. Mevcut ağınla olan ilişkilerini korumak için onlarla iletişimde olmaya özen göstermelisin. Ağını genişletmek içinse mesleki kulüplere, buluşmalara katılmalı ve aktif olarak sektörel etkinliklerin içinde bulunmalısın. Tanıştığın kişilerden referans istemen de ağını genişletmenin farklı bir yolu.  Sahip olduğun sosyal çevre iş bulma sürecininde sana elbette yardımcı olacaktır. Bu yüzden bağlantılarını genişletmeyi ihmal etmemelisin.

İtibarını önemse

İş bulmanı kolaylaştıracak bir diğer faktör ise ne kadar güvenilir bir insan olduğun. Güvenilirliğin; itibarın ve sahip olduğun karakterle oluşur. Bağlantılarından alacağın tavsiyeler ve referanslar ise güvenilirliğini arttıracak en önemli şeylerden biri. Bu nedenle yaptığın her işin, etik standartlara uygun olduğundan emin olmalısın. Güvenilir biri olarak bilinmen, uzun zaman alacak bir şey olsa da sen en doğru şekilde kendini ifade etmeye devam etmelisin. Güven duyulan bir insan olarak anılman, bu sürecin sonunda zaten olacaktır. Hiçbir zaman güvenilirlik algını zedeleyecek davranışlarda da bulunmamalısın. Unutmamalısın ki insanlar söylediklerinin ve yaptıklarının sonucunda, onları kötü bir duruma düşürmeyeceğinden emin oldukları sürece, yani sana güven duydukları sürece, seni etraflarındaki iş fırsatları için tavsiye edeceklerdir.

Yaptığın işte iyi ol

Dikkat etmen gereken son faktör ise yetkinliğin ve yeteneklerin. İşinde ne kadar iyi olduğunu gösterebileceğin en iyi şey ise önceki iş deneyimlerindeki başarıların. Sahip olduğun karakterin yanında, işindeki yetkinlik seviyen de kariyerindeki başarını ölçebilecek önemli bir kıstas. İşte bu nedenle, kişisel çalışmalarınla yetkinlik seviyeni korumalı, geliştirmeli ve bunu bütün iş yaşamına yansıtabilmelisin.

KAYNAK : https://www.kariyer.net/kariyer-rehberi/dogru-ise-ulasman-icin-gerekli-3-sey/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ