FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!

CV’nde lider yönünü vurgulayacak 21 kelime

CV’nde lider yönünü vurgulayacak 21 kelime

Özgeçmişimizi kurgularken kelimeleri doğru seçmemiz, uygun cümlelerle kendimizi ifade etmemiz oldukça kritik. Eğer özgeçmişinde geleceğin potansiyel lideri olacağına dair bir iz bırakmak ve diğer adaylar arasından sıyrılmak istiyorsan, doğru kelimeleri kullanmayı unutmamalısın.

İşinde çok iyi olabilirsin, ancak içindeki lideri işverene ya da diğer yöneticilere göstermediğin sürece bir ekip yönetme şansın düşük. Çünkü işverenler ekip yönetecek kişilerde lider özellikleri olmasına büyük önem veriyor. Eğer hayalinde yönetici olmak varsa ya da bir yönetici pozisyonuna başvurmaya hazırlanıyorsan yazımızı dikkatle okumayı unutma.

Aşağıda, CV’ne eklediğinde seni ideal bir lider adayı olarak gösterecek bazı önemli kelimeleri ve kelime öbeklerini derledik. Elbette bunları yerli yerinde ve güçlü cümlelerin içinde kullanman gerekiyor. Eğer bunu başarabilirsen, CV’ni inceleyen işe alım uzmanı içindeki lideri kolaylıkla görebilir.

Öncü olduğunu ve ilham verdiğini vurgulayan kelimeler

Bir lider elbette öncü olmalı, gerektiğinde takımına ya da ekibine zor manevralar yaptırabilmeli. İşte bu özelliğe sahip olduğunu göstermek için özgeçmişinde kullanabileceğin ideal kelimeler:

– “Öncülük etmek”
– “Çığır açmak”
– “Dönüştürücü olmak”
– “Yol göstermek”

Maddi işleri yönetebileceğini gösteren kelimeler

İşverenler önemli sorumluluklar vereceği bir liderin, maddi konularda da becerikli olmasını bekler. Bütçeler azalıp artabilir, ama bu beklenti her zaman sabittir. İşverene maddi konularda becerikli olduğunu sezdirmen şart. Bunun için ideal kelime grupları ise şöyle:

– “Maliyet düşürme”
– “Paraya çevirme”
– “Bütçelendirme”
– “Yatırıma dönüştürme”
– “Büyüme”

Motivasyon ustası olduğunu belirten kelimeler

Ekipler hiçbir zaman kendi kendilerine motive olmaz. Daha da kötüsü ofiste motivasyon kırıcı, enerji düşürücü durumlar ortaya çıkabilir. Bu yüzden diğer insanları motive etme konusunda iyi olman gerekiyor. Elbette bunu özgeçmişinde de yüksek sesle ortaya koymalısın. Bu kelimeler motivasyon ustası olduğunu belirtmen için:

– “Koçluk yapmak”
– “Mentorluk”
– “Destekleme-desteklenme”
– “Şekillendirme”
– “Motive etme”
– “Birleştirme”
– “Biz”
– “Ayağa kaldırma”

İş bitirici yönünü vurgulayan kelimeler

İyi bir liderin parasal konularda iyi olması ve diğer insanları yönlendirme ve motive etme becerilerinin yanında becerikli ve iş bitirici olması da gerekir. İş bitiriciliğini CV’ne ekleyeceğin şu kelimelerle herkese vurgulayabilirsin:

– “İstendiğinde”
– “Kazanma”
– “İleriye taşıma”
– “İkna etme”

Elbette kelimeler bunlarla sınırlı değil. Kendin de uygun ve doğru kelimeleri bulabilirsin. Tek yapman gereken işvereni iyi bir lider olabileceğine ikna edecek ifadeler kullanman. Şimdi bunlara göre CV’ni gözden geçirebilir ve “Bir lider adayı olarak ben buradayım” diyeceğin bir özgeçmiş hazırlayabilirsin.

KAYNAK : https://www.kariyer.net/kariyer-rehberi/cvnde-lider-yonunu-vurgulayacak-21-kelime/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ