FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!
FirmaHBR.COM – Güncel Firma Haberleri

Çin, güçlü Euro verileri, Bitcoin’in yasallaşması ve Disney – Piyasalarda neler oluyor?

Yazar: Geoffrey Smith  Investing.com – Çin ve Avrupa’dan gelen ekonomi verileri, küresel toparlanmanın yolunda gitmesini sağlıyor. Bitcoin El …

Çin, güçlü Euro verileri, Bitcoin’in yasallaşması ve Disney – Piyasalarda neler oluyor?

Yazar: Geoffrey Smith 

Investing.com – Çin ve Avrupa’dan gelen ekonomi verileri, küresel toparlanmanın yolunda gitmesini sağlıyor. Bitcoin El Salvador’da yasal ödeme aracı oldu. Disney, İşçi Bayramı tatili sonrasında gişede 13 yıllık rekorunu kırdı ve Meksika Körfezi’nde hayat yavaş yavaş normale dönse de petrol düşüş yaşadı.

İşte 7 Eylül Salı günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. Çin’in ticaret patlaması, Avrupa GSYH’sinde artış yönlü revizyon

Çin ve Avrupa’nın ekonomi verileri, tedarik zincirlerinde sorunlara yol açıp yaz turist sezonunu zorlaştıran Delta varyantına rağmen toparlanmanın hala yolunda olduğunun garantisini verdi.

Çin ithalatı Ağustos ayında yıllık %33 büyürken ihracat %25,6 arttı ve her iki rakam da beklentileri kolayca aştı. Rakamlar içinde rekor seviyede demir cevheri ithalatı bulunsa da bu, çelik üreticilerinin üretim kısıtlamalarında artış beklentisinden dolayı demir cevheri vadeli işlemlerinin 14 ayın düşük seviyesine inmesini engellemeye yetmedi.

Euro bölgesinin ikinci çeyrek GSYH okuması ise büyük oranda daha güçlü tüketim nedeniyle çeyrek bazda %2,2 ve yıllık bazda %14,3 büyüme gösterecek şekilde revize edildi.

Yine de salgın Avustralya’da iz bıraktı. Merkez bankası, planlandığı gibi tahvil alım oranlarını azaltmış olsa da varlık alımlarını kademeli olarak bitirmenin zaman alacağını söyledi.

2. Bitcoin’de yasal dönüm noktası

Bitcoin, El Salvador’da resmî ödeme aracı olarak kabul edildikten sonra oluşan pozitif hissiyat dalgası sayesinde kısa süreliğine 52.000 dolar üzerine çıktı. Latin Amerika ülkesi, bu adımı atan ilk ülke oldu.

Ancak bu durumun bir eğilim oluşturacağı umutları hala iddialı görünüyor. El Salvador bile Bitcoin’in vergi ödemesinde kullanılamayacağını söyledi. Bu, kripto paranın gerçek değeri hakkında hükümetin düşüncesini görmek açısından anlamlı bir açıklama.

İyi bir haber olmasının yanında bu, rallinin kısa sürede tersine döndüğü anlamına geliyordu. Diğer paralar da Bitcoin’deki satışın baskısı ile tersine döndü.

3. Borsa sakin açılacak; Boeing (NYSE:BA) ve Match bekleniyor

Tedarik zincirlerindeki aksaklıklar ve yüksek Covid-19 vaka sayıları zemininde ABD hisse senedi piyasaları, uzun bir tatil sonrası sakin bir şekilde yeniden açılıyor. Yeni enfeksiyonlar geçen hafta, Ocak ayından beri gördüğü en yüksek seviyeyi gördü ancak enfeksiyon eğrisinin düzleştiğine dair işaretler var. Ölüm sayıları ise Mart ayından beri görülen en yüksek seviyeyi buldu.

Dow Jones 8 puan artarken S&P 500 ve Nasdaq 100 %0,1’in altında düşüş yaşadı.

İlgi çekebilecek hisseler arasında Boeing var. Uçak üreticisinin en büyük müşterilerinden biri olan Avrupalı Ryanair, fiyat konusundaki anlaşmazlık gerekçesiyle 737 MAX10 uçak siparişi için yapılan görüşmeleri bitirdi. Match Group (NASDAQ:MTCH) da S&P 500 endeksine dahil olduktan sonra ilgi çekebilir.

4. Disney, Shang Chi ile gişe rekoru kırdı

Disney’in Asyalı süper kahraman filmi “Shang-Chi”, hafta sonu Kuzey Amerika salonlarında görücüye çıkarak 90 milyon dolar hasılat elde etti. Bu rakam, Covid-19 ve karantina risklerinden dolayı zarar görmüş eğlence sektörüne destek oldu.

Bu, İşçi Bayramı tatili için daha önce “Halloween”ın elinde bulunan 13 yıllık rekorun üç katı oldu.

Film, Disney+ yayın akışı kanalıyla aynı anda yayınlanmak yerine sadece sinema salonlarında vizyona girdi. Disney, oyuncu Scarlett Johansson tarafından yaz başında “Black Widow”un aynı anda iki şekilde de yayınlanmasından dolayı gişeden gelen sözleşmeye bağlı gelirinde düşüşe yol açtığı iddiasıyla dava edildi.

AMC Entertainment (NYSE:AMC) hissesi, hiçbir haber olmamasına karşın sert hareketlerle yön değiştirdi ve sinema salonlarının hala kalabalıkları çekebileceğini gösteren en net göstergelerden biri üzerine %0,7 yükseldi.

5. Meksika Körfezi’ndeki kapanışlar devam etmesine rağmen petrol düşüşte

Çin’in ticaret verileri, Ağustos ayında Temmuz ayına göre %8 artış yaşayan ham petrol ithalatının, Şubat seviyelerinin hala günlük 1 milyon varil civarı altında olduğunu gösterdikten sonra ham petrol fiyatları düşüş yaşadı.

WTI %1,0 düşüşle 68,58 dolar olurken Brent %0,2 düşüşle 72,08 dolara geriledi.

Bu zayıf hissiyat, Ida Kasırgası sonrasında Meksika Körfezi’ndeki üretim platformlarındaki ilerlemenin yavaş olması ile çelişiyor. Pazartesi günkü hükümet verileri, günlük 1,53 milyon varillik (Körfez üretiminin %83’ü) ham petrol üretiminin hala kullanım dışı olduğunu gösterdi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ