FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!
FirmaHBR.COM – Güncel Firma Haberleri

Çin, antitröst ve tekelciliğe karşı tedbirleri sıkılaştırıyor

Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Genel Sekreteri Xi Jinping dün, Reformları Kapsamlı Şekilde Derinleştirme Komitesi’nin 21. oturumuna …

Çin, antitröst ve tekelciliğe karşı tedbirleri sıkılaştırıyor

Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Genel Sekreteri Xi Jinping dün, Reformları Kapsamlı Şekilde Derinleştirme Komitesi’nin 21. oturumuna başkanlık etti. Toplantıda, Antitröst Kurallarını Güçlendirme ve Adil Rekabeti İlerletme Tedbirlerinin Uygulanmasına Dair Fikirler başlıklı belge onaylandı.

Çin Uluslararası Radyosunun mail yoluyla Foreks ile paylaştığı habere göre, Xi toplantıda yaptığı konuşmada adil rekabete dayalı bir piyasa ortamı oluşturulması, piyasanın bileşenlerine özellikle KOBİ’lere daha geniş kalkınma alanı sağlanması ve tüketici haklarının korunması gerektiğini vurguladı. Toplantıda piyasaya erişim sistemi, adil rekabetin incelenmesi sistemi, dijital ekonomide adil rekabet denetimi sistemi ve rekabeti sınırlamak için idari yetkilerin kötüye kullanılmasının önlenmesi sisteminin daha sağlıklı hale getirilmesine vurgu yapıldı.

Toplantıda, KOBİ’lerin sağlıklı iletişimi ve eşgüdümlü gelişiminin sağlanmasının, yüksek seviyeli dışa açılmanın sürdürülmesinin, fikri mülkiyet haklarının korunmasının, politikaların şeffaflığı ve öngörülebilirliğinin artırılmasının önemine değinildi. Toplantıda ayrıca, rekabetle ilgili yasaların ve politikaların tanıtımının güçlendirilmesi, çok yönlü denetim sisteminin tesis edilmesi ve antitröst sisteminin iyileştirilmesi gerektiği belirtildi.

Toplantıda, 14. Beş Yıllık Plan döneminde Çin’de ekolojik medeniyet inşasında karbon emisyonunun azaltılmasına ve ekolojinin daha da iyileştirilmesine özen gösterileceğine, yurt dışından çöp ithalatının tamamen yasaklanacağına, tasarruflu kaynak kullanımının gerçekleştirileceğine ve çevre yasasına aykırı davrananların ağır şekilde cezalandırılacağına işaret edildi.

-Foreks Haber Merkezi-

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ