FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!

Büyüklerden yeni mezunlara altın öğütler

Çalışma hayatını bir merdivenden ziyade tırmanma duvarı gibi düşünmekte fayda var. Ne kadar çok mücadele varsa o kadar yükseğe çıkmak mümkün. Önemli olan ne

Büyüklerden yeni mezunlara altın öğütler

Çalışma hayatını bir merdivenden ziyade tırmanma duvarı gibi düşünmekte fayda var. Ne kadar çok mücadele varsa o kadar yükseğe çıkmak mümkün. Önemli olan ne istediğini iyi bilmek ki en zoru da bu. Yeni mezunlar uçsuz bucaksız bir olanaklar şehrinin kapısında umutla neler olacağını bekliyor. Kapının anahtarlarından biri ise o çoğu zaman burun kıvırdığımız tavsiyeler.

Hayatın her alanında deneyim sahibi olmak çok önemli. Hatalardan ders almadan öğrenmek ve iş hayatında ilerlemek mümkün değil. İşte tam da bu nedenle sizden çok daha önce o yollardan geçmiş insanların öğütlerine kulak vermek, önerilerini dikkate almak ve elbette kendi fikirlerinizi ve becerilerinizi tüm bunlarla harmanlamak gerekiyor.

İşte yeni mezunlar için 4 altın öneri:

Nerde birlik orda dirlik

Yani düşünce ve duygunun paylaşıldığı, insan bağının kurulduğu her yerde düzen ve uyum, dolayısıyla mutluluk var. İş arama sürecinde deneyimli insanlardan görüş almak kadar yeni fikirlere açık olmak ve içgüdüleri takip etmek gerekiyor. İnsan ağı her zaman geniş olmalı. Bu hem yeni iş fırsatları hem de gelecek için sağlam ilişkiler oluşturmak demek. Eğitimlere, konferanslara, dost ve büyük sohbetlerine katılın. Fikirlerinizin olgunlaşması ve doğru kararlar alabilmek adına birlik olmak şart.

Yavaş yürü ki birinci olasın!

Elinizde pek çok diploma olabilir ama öğrenme sürecinin yaşam boyu sürdüğünü unutmamak gerekiyor. Bu nedenle acele etmek, düşünmeden, yetenekleriniz üzerine yoğunlaşmadan, etraftaki deneyimli büyüklerin düşüncelerine danışmadan iş dünyasına atılmak uzun vadede hayal kırıklığı demek. Taze bilgileri, teknolojiye hakim oluşu ve yaratıcı beyni ile yavaş ama sağlam yürüyen yeni mezunun başarılı olmama şansı yok.

En kötü tecrübe en faydalı olandır

İş hayatını tırmanma duvarına benzetmiştik. İşin ucunda aşağıya bakıp yükseklikten korkmak ve süreçten kopmak, dengeyi kaybetmek ya da en korkulanı olan düşmek var. İş yaşamına başlamadan önce kötü deneyimlerin bu yaşamın bir parçası olacağını kabul etmek gerekiyor. Her tecrübe ise çabayla kazanılmış yeni bir bilgi, uzun vadede de başarı demek.

Her çok azdan olur

Finansal bir planlama yaparak iş hayatına atılmak çok önemli. Kendi parasını kazanmaya başlayan yeni mezun haklı olarak ilk aşamada bu parayı tatlı tatlı harcamaya doyamıyor. Sevdiğimiz şeyleri yapabilmek için çalışıyor ve para kazanıyoruz kabul, ama yine de baştan bir plana göre ilerlemek  ve para biriktirmeye çalışmak aniden ortaya çıkabilecek bir işsizlik durumunun stresini ortadan kaldırabilir ya da ileride bir hayalin gerçek olmasını sağlayabilir.

 

KAYNAK : https://www.kariyer.net/kariyer-rehberi/buyuklerden-yeni-mezunlara-altin-ogutler/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ