FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!

Boyplast, çevreye duyarlı hammadde üretecek

Boyplast yatırım atağına kalktı. Şirket, üretim ve hizmet sektörü için yazılım geliştirecek, plastik kullanan sektörlere de çevre dostu hammadde üretecek.

Boyplast, çevreye duyarlı hammadde üretecek

AYŞE KAYTAN UÇAK-ESKİŞEHİR

Eskişehir ve Tekirdağ Çerkezköy’deki fabrikalarında beyaz eşya sektörüne yönelik üretim yapan Boyplast, farklı sektörlerde faaliyet gösterecek iki yeni şirket yatırımı yaptı. Şirketlerden birisi üretim ve hizmet sektörü için yazılım geliştirecek, diğeri ise petrol tabanlı plastiklerin kullanıldığı sektörlere alternatif olabilecek çevre dostu hammadde üretiminde faaliyet gösterecek. Boyplast A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Metin Saraç, biyoteknoloji alanında faaliyet gösterecek olan Innovaplast Biyoteknoloji firmasının, biyoplastik hammadde üretimine yönelik Ar-Ge faaliyetlerine 2015 yılında başladığını ve Boyplast bünyesinde mikrobiyoloji ve biyoproses laboratuvarı kurarak, petrol tabanlı plastiklerin kullanıldığı sektörler için alternatif olabilecek hammadde üretimi gerçekleştireceğini ifade etti.

Bakteri tabanlı hammadde

Patenti ve marka tescili alınan ve ‘innoovaplast’ ismiyle piyasaya sunulacak hammaddenin, petrol tabanlı olmayıp bakteri tabanlı olmasından dolayı toprakla buluştuktan sonra kendi kendini yok edeceğini, yok olan kısmının ise ayı zamanda bir gübre görevi görerek toprağa ve çevreye zarar vermeyeceğini aktaran Saraç, ürünün cerrahi işlemlerde kullanılan, insan fizyolojisi ile uyumlu medikal malzemeler, ambalaj malzemeleri, oyuncaklar ve beslenme ekipmanları ile 3D priter kartuşlarda kullanılmasının hedeflendiğini belirtti. Petrol kaynaklı plastiklerin neden olduğu çevre kirliliğinin de arttığına dikkat çeken Saraç, “Innovaplast, plastiklerin sağladığı kullanım avantajlarından vazgeçmeden bu soruna çevre dostu bir çözüm sağlayarak ambalajlamadan medikal ürünlere kadar tüm sektörlerde petrol türevi plastikleri biyoplastikle ikame etmektedir. Bunun için de fiyat ve performans özellikleri bakımından petrol türevi plastiklere eşdeğer olan ticari mikrobiyolojik süreçlerle doğal ve yenilenebilir kaynaklardan yüzde 100 çözülebilen bakteriyel temelli biyoplastiği üreterek dayanıklı ve uygun maliyetli bir hammadde olarak sunmaktadır” ifadelerini kullandı.

‘Oyun’a da girecek

KAYNAK : Dünya Gazetesi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ