FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!
FirmaHBR.COM – Güncel Firma Haberleri

BIST 100 endeksi dünkü kaybın ardından güne nasıl başladı?

Investing.com – Dünya borsaları Evergrande krizi ile sarsılıyor. Çinli gayrimenkul şirketinin borçlarını ödeyememesi ve çalışanlarından borç …

BIST 100 endeksi dünkü kaybın ardından güne nasıl başladı?

Investing.com – Dünya borsaları Evergrande krizi ile sarsılıyor. Çinli gayrimenkul şirketinin borçlarını ödeyememesi ve çalışanlarından borç aldığı haberleriyle Asya’da başlayan satışlar finansman krizinin genele yayılacağı endişesiyle ABD ve Avrupa’da da satışlara neden oldu. Dün ABD borsaları günü %2 üzerinde kayıpla kapatarak son ayların en kötü performansını geçirdi. Gelişen ülkelere de sirayet eden satışların etkisiyle BIST 100 günü %1,94 düşüşle 1.391 puandan kapattı ve 30 Temmuz sonrası en düşük seviyeye geriledi. Endeks yeni güne %0,64 yükselişle 1.400 puandan başladı.

BIST tarafındaki satışlarda en çok BİST Bankalar ve BİST Basit Metaller etkili oldu, endeksler günü %3 düşüşle kapattı. Bankacılık endeksinin bu ayki kaybı %9’a yaklaşırken metaller endeksinin bu ayki kaybı ise %12’ye yaklaştı.

Yarın yapılacak FOMC toplantısı öncesinde Evergrande tarafındaki durum öne çıktı ve Fed’in bu süreçte nasıl bir karar alacağı da merakla bekleniyor. 2008’de ABD’de yaşanan emlak krizinin başlangıcına benzetilen bu durum kötü bir tecrübe edinen piyasalarda endişe yaratıyor. Çin ile etkileşimi yüksek olan ekonomilerde etkisi fazla olan bu satışlardan yurt içi borsanın kaybının olmasında azalan risk iştahı etkili oluyor.

Teknik olarak 1.400 puan altı günlük kapanış olması durumunda endekste 1.360 puan yakın destek noktası olarak izlenirken 1.400 puanın korunmasıyla gelecek tepki alımları endeksi 1.430 puana taşıyabilir.

Yazar: Deniz Engin

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ