FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!
FirmaHBR.COM – Güncel Firma Haberleri

BİMAS – 2Ç21 Finansal Değerlendirme Raporu

Beklentiler dahilinde bilanço BIMAS 2Ç/2021 sonuçlarına göre şirketin çeyreklik net karı geçen yılın aynı döneminden %4 artışla 725 milyon TL …

BİMAS – 2Ç21 Finansal Değerlendirme Raporu

Beklentiler dahilinde bilanço

BIMAS 2Ç/2021 sonuçlarına göre şirketin çeyreklik net karı geçen yılın aynı döneminden %4 artışla 725 milyon TL’ye (2Ç/2020 697 mn TL kar), net satışları ise yıllık %22 artarak 17.16 milyar TL’ye yükselmiştir. Şirketin net karı ve net satışları analist tahminlerinden sırasıyla %1 ve %1 daha aşağıda gerçekleşmiştir. Şirketin çeyreklik VAFÖK’ü ise 1.51 milyar TL ile analist tahminlerinden %2 daha yüksek gelmiştir.

Devam eden mağaza açılışları

Mağaza sayısını yıllık bazda %13.4, çeyreklik bazda %4 artırmayı başaran BIMAS’ın konsolide mağaza sayısı 10,116’ya ulaştı. Aynı mağaza sepet hacmi ise yıllık %3.7 artmıştır. Gıda enflasyonunun yüksek seyrettiği şu sıralarda sepet hacminin enflasyon kadar artmamasını baz etkisine bağlıyoruz. Şayet geçen sene bu dönemlerde müşteriler mağazaya daha az gitmeyi tercih ettiği için bir seferde yüklü alımlar gerçekleştiriyorlardı. Analistlerin aklını kurcalayan mağaza açılışları devam edecek mi sorusunun cevabı şimdilik “evet “olarak gözüküyor.

Kurumlar vergisi net kar marjını düşürdü

2Ç/21 sonunda kısa vadeli diğer borçlar kaleminde 1 milyar TL’lik artıştan ve mağaza kiralarındaki artıştan dolayı net finansal borçlar artış göstermiştir. Diğer borçlar kalemindeki artış 17 Kasım 2021 tarihinde ödenecek temettülerin kaydı olup modellememizde ekstra bir gider oluşturmamaktadır.Bununla birlikte VAFÖK marjı çeyreklik bazda 30 bp artarken, yıllık bazda 70 bp düşüş göstermiştir. Net kar marjı da kurumlar vergisindeki 500bp’lık artıştan dolayı %4.2’ye gerilemiştir.

BIMAS hissesi için hedef fiyatımızı 91 TL olarak koruyoruz. BIMAS’ın açıkladığı bilanço beklentilerimiz dahililinde olduğu için hisse fiyatımızda bir değişiklik yapmıyor ve AL tavsiyemizi koruyoruz

Kaynak: İnfo Yatırım

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ