FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!

Belirsizlik karşısında tutumumuzu nasıl yönlendirebiliriz?

Belirsizlik karşısında tutumumuzu nasıl yönlendirebiliriz?

Belirsizlik kavramı hayatımızda her zaman var olsa da pandemi süreciyle birçoğumuz bu duyguyu daha derinden hissetmeye başladık; ancak zaman akıyor ve hayatımızla ilgili pek çok şeyde geride kalmamak için tutumlarımızı yönlendirmemiz gerekiyor. Girişimci, Yazar ve Konuşmacı Perçin İmrek, belirsizlik karşısında nasıl bir tutum sergilemek gerektiğini yazımızda anlattı.  

Birçoğumuz hayatımızda karşımıza çıkan belirsizliklere karşı direnç gösterebiliyoruz. Her şeyin “net’’ olmasını, belirsizliklerin hayatımızda hiç olmamasını isteyebiliyoruz. Fakat biliyoruz ki hayatımızda hiçbir zaman her şey net olmayacak ve belirsizlik hayatımızın büyük bir parçası olacak.

Peki durum böyleyse, buna karşı sürekli mücadele vermek ve değiştiremeyeceğimiz bu durumu ısrarla “değiştirmeye” çalışmak enerjimizin bir zayiatı değil mi? Öyleyse, hayatımızı kolaylaştırmak için belirsizliklere karşı ne yapabiliriz? Kendi nezdimde de bunun cevabını çok düşündüm, düşünüyorum.

“İnsanın Anlam Arayışı’’ isimli kitabın yazarı olan Viktor Frankl’ın bununla ilgili çok güzel bir sözü var:

”İnsan koşullardan özgür değildir; ama bu koşullar konusunda tavır almakta özgürdür.’’

Aslında bu söz benim bu konuda ne düşündüğümü ve bu duruma bakış açımı nasıl dönüştürmeye çalıştığımı güzel özetliyor. Hayatımızda sürekli olan belirsizliklere karşı mücadele eden insanlarla, bu belirsizlikler karşısında yeterince plan yapıp, geri kalanı için “akış’’ta olan insanlar arasında inanılmaz bir enerji farkı gördüm.

İkincisini yapan insanların enerjilerini çok daha pozitif, üretken ve yapıcı şeyler için muhafaza ettiklerine şahit oldum. Mars’a araç yolladıklarını, insanları bağımsızlaştırdıklarını, elektriği icat ettiklerini, yaygın hastalıklara çare bulduklarını…

Teknik bilgiye günümüzde oldukça kolay ulaşılıyor. Fakat okullarda öğretilmeyen “duygusal zekamız” maalesef düşük. Belirsizlik karşısında doğru tutum sergileyen kişiler, genellikle bireysel çabalarıyla duygusal zekalarını da yükselten kişiler oluyor. Bu özellik teknik yetiyle birleştiği zaman da tahayyül etmesi zor başarıları beraberinde getiriyor. O yüzden sana da düşünmeni öneririm.

Sen belirsizliklere karşı nasıl bir tavır takınıyorsun?

Onunla boş yere mücadele mi ediyorsun, yoksa elinden geleni yaptıktan sonra kendini akışa mı bırakıyorsun? Belki de sevmediğin ve anlamsız bulduğun bir hayat yaşamakla, insanların hayatına dokunan, tatmin edici bir hayat yaşamak arasındaki ince çizgiyi bu belirliyordur.

Ne dersin?

Konuk yazar: Perçin İmrek / Girişimci, Yazar ve Konuşmacı

KAYNAK : https://www.kariyer.net/kariyer-rehberi/belirsizlik-karsisinda-tutumumuzu-nasil-yonlendirebiliriz/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ