FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!
FirmaHBR.COM – Güncel Firma Haberleri

Avrupa piyasaları yüksek, Almanya’nın perakende satışları alt üst oldu

Yazar: Peter Nurse  Investing.com – Avrupa piyasaları, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) iyimser açıklamaları sayesinde Çarşamba günü yüksek …

Avrupa piyasaları yüksek, Almanya’nın perakende satışları alt üst oldu

Yazar: Peter Nurse 

Investing.com – Avrupa piyasaları, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) iyimser açıklamaları sayesinde Çarşamba günü yüksek açılıyor ancak küresel ekonominin toparlanma gücüne ilişkin endişeler sürüyor.

DAX %0,3 artarken CAC 40 ve FTSE 100 %0,6 yükseldi.

Çarşamba günü hissiyatı destekleyen gelişme, ECB Başkan Yardımcısı Luis de Guindos’un açıklamaları oldu. İspanyol bir gazeteye yaptığı açıklamada de Guindos, Euro bölge ekonomisinin, ECB’nin beklediğinden daha hızlı büyüdüğünü söyledi.

El Confidencial’ın yaptığı alıntıya göre de Guindos “2021’de ekonomi beklediğimizden daha iyi bir performans sergiliyor ve bu da önümüzdeki günlerde yayınlanacak olan projeksiyonlara yansımış olacak” dedi.

Bununla birlikte bu durum, özellikle de Salı günü yayınlanan ve tüketici fiyatlarının Ağustos ayında %3 artış yaşadığını gösteren Euro bölgesi enflasyon verilerinin ardından merkez bankasının, parasal teşviki beklenenden kısa sürede bitirmesi ile sonuçlanabilir. Enflasyon, beklentilerin ve ECB’nin %2 hedefinin epey üzerinde geldi. ECB’nin son politika toplantısında da yıllar içinde ilk defa çok yüksek enflasyon riski kabul edildi.

Çarşamba günü yayınlanan veriler, Ağustos ayında Çin’in fabrika aktivitesinin yaklaşık bir buçuk yıl içinde ilk kez küçülme bölgesine girdiğini gösterdi.

Karantina tedbirleri, tedarikteki darboğazlar, kirlilik karşıtı çabalar ve yüksek hammadde fiyatlarının etkisiyle Caixin imalat satın alma müdürleri endeksi, 50 puanın altına inerek 49,2 puanda geldi.

Almanya’nın perakende satışları Temmuz ayında ay bazında %5,1 düşüş gösterdi.

OPEC+ toplantısı öncesinde Çarşamba günü ham petrol fiyatları, ABD petrol stoklarında beklenenden daha büyük yaşanan düşüşün desteğiyle yükseldi.

OPEC+’nın, pazarın ek üretimle başa çıkmaya yetecek kadar güçlü olduğu kanaatiyle Aralık ayına kadar her ay günlük 400.000 varillik ek üretim artışını onaylamak üzere Çarşamba günü toplanması bekleniyor.

Salı günü Amerikan Petrol Enstitüsü (API), geçen hafta ham petrol stoklarında 4 milyon varil üzerinde düşüş olduğunu gösterdi. Yatırımcılar şimdi ABD Enerji Bilgilendirme Dairesi’nin (EIA) bu düşüşü tasdik edip etmeyeceğini görmeyi bekliyor.

Ayrıca ABD’li rafineriler, İda Kasırgası sonrasında yaşanan zararı değerlendirmeye devam edecek.

WTI vadeli işlemleri %0,9 artışla 69,11 dolar olurken Brent %0,8 yükselerek 72,21 dolardan alıcılandı.

Öte yandan altın vadeli işlemleri %0,1 yükselişle 1.819,35 dolar olurken EUR/USD %0,1 kayıpla 1,1799’dan işlem gördü.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ