FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!

Avrupa piyasaları genel olarak düşük işlem gördü, gözler Vivendi’de

Yazar: Peter Nurse  Investing.com – Avrupa hisse senedi piyasaları, yavaşlayan büyüme ve artan düzenleyici endişeleri arasında Asya’yı takiben …

Avrupa piyasaları genel olarak düşük işlem gördü, gözler Vivendi’de

Yazar: Peter Nurse 

Investing.com – Avrupa hisse senedi piyasaları, yavaşlayan büyüme ve artan düzenleyici endişeleri arasında Asya’yı takiben Perşembe günü zayıf açılış yapıyor.

DAX %0,1 düşerken CAC 40 %0,3 yükseldi ve FTSE 100 %0,3 geriledi.

Avrupa piyasaları Asya’dan zayıf bir devir aldı. Hong Kong gösterge endeksi Hang Seng, yaklaşık %2 düşüş yaşadı. Çin hükümetinin dünyanın en büyük kumar merkezi olan Makao üzerindeki kontrolünü sıkılaştırmaya çalışmasıyla, kumarhane hisseleri kaybını sürdürdü.

Çin’in sorunlu gayrimenkul devi Evergrande hissesi de %10 civarı düşüş yaşadı. Ana birimi, karadaki (onshore) şirket tahvillerinin ticaretini askıya almak için başvuru yaparak yeni temerrüt risklerine dair endişeleri artırdı.

Çin’in Çarşamba günü yayınlanan ekonomi verileri, Covid-19 vaka dalgası ve arz sorunları nedeniyle Ağustos ayında büyümenin yavaşladığına işaret etti.

Avrupa’da medya sektöründe birleşme olasılıkları görünüyor. Çarşamba günü Vivendi (OTC:VIVHY), Lagardere’den (PA:LAGA) bir hisse daha alacağını ilan ederek tam bir devralıma zemin hazırladı.

Lagardere’nin %27’sine sahip olan dijital eğlence devi, Amber Capital’in %17,9’unu alma konusunda anlaştığını ve daha sonrasında Fransa’daki şirketlerin devralma teklifi yapması için gerekli %30 eşiğini geçtikten sonra tam bir teklif başlatacağını söyledi.

Ayrıca John Lewis (LON:JLH), Kier Group (LON:KIE) ve Superdry (LON:SDRY) kazanç raporları bekleniyor.

Perşembe günü Avrupa’nın ekonomi verileri açısından sakin ve ilginin büyük kısmı, ABD’nin Ağustos ayı perakende satışları ve haftalık ilk işsizlik başvurularında olacak.

Perşembe günü ham petrol fiyatları yükseldi. ABD’deki ham petrol stoklarında büyük bir düşüş yaşandı.

Enerji Bilgilendirme Dairesi’ne (EIA) göre geçen hafta ham petrol stokları 6,4 milyon varil düşüş yaşadı. Meksika Körfezi’ndeki rafineriler, Ida Kasırgası’nın verdiği zararı toparlamakla boğuşuyor.

WTI vadeli işlemleri %0,1 artışla 72,62 dolar olurken Brent %0,1 yükselerek 75,52 dolardan alıcılandı. Her iki sözleşme de Çarşamba günü %3 civarı kazandı ve yılın başından bu yana yaklaşık %50 yüksek.

Öte yandan altın vadeli işlemleri %0,5 düşüşle 1.786,10 dolar olurken EUR/USD %0,1 kayıpla 1,1805’ten işlem gördü.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ