FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!
FirmaHBR.COM – Güncel Firma Haberleri

Avrupa piyasaları düşüşte, ABD TÜFE öncesi hissiyat zayıflıyor

Yazar: Peter Nurse Investing.com – Avrupa piyasaları Salı günü düşüş yaşadı. Yatırımcılar, ABD enflasyon rakamları öncesinde ve büyümeye dair …

Avrupa piyasaları düşüşte, ABD TÜFE öncesi hissiyat zayıflıyor

Yazar: Peter Nurse

Investing.com – Avrupa piyasaları Salı günü düşüş yaşadı. Yatırımcılar, ABD enflasyon rakamları öncesinde ve büyümeye dair endişeler arasında temkinlilik gösteriyor.

DAX %0,2 düşerken CAC 40 %0,8 ve FTSE 100 %0,6 kaybetti.

Fed’in, varlık alımlarını azaltmaya başlama tarihini belirlemede önemli bir faktör olarak görülen ABD’nin son TÜFE rakamları öncesinde yatırımcılar temkinliliğini koruyor.

Yıllık enflasyonun Temmuz ayındaki %4,3’ten %4,2’ye düşmüş olması bekleniyor.

Geçen hafta Avrupa Merkez Bankası (ECB), yüksek enflasyonu gerekçe göstererek dördüncü çeyrekte acil durum tahvil alımlarını azaltmaya karar verdi ve ECB politikacısı Isabel Schnabel, Pazartesi günü merkez bankasının, enflasyon gelecek yıla kadar yatışmazsa aksiyon almaya hazır olduğunu belirtti.

Kurumsal gelişmelerde: Pandora (OTC:PANDY), önümüzdeki yıllarda satış büyümesinin %6,0 ila %8,0 arasında olmasını amaçladığını söyledikten sonra %3,5 yükseldi.

BP (NYSE:BP), yenilenebilir enerji biriminin başı Dev Sanyal’ın, yılın sonunda ayrılacağını teyit etti ve hissesi %0,3 kayıp yaşadı. BP’nin yenilenebilir enerji işini büyüterek petrolden uzaklaşma amacı düşünüldüğünde bu sürpriz bir gelişme oldu.

Ocado (LON:OCDO) %2,7 kaybetti. Online süpermarketin üçüncü çeyrek sonuçları, icra merkezindeki yangının yanı sıra yeni sürücüleri işe almaktan kaynaklı daha yüksek maliyetler tarafından olumsuz etkilendi.

Dikkate değer bir diğer gelişme, İngiltere’de işsizlik haklarından yararlanma başvurularının Ağustos ayında 58.600 düşüş yaşamış olması oldu. Temmuz ayında 7.800 düşüş yaşanmıştı. İşsizlik oranı %4,6 puanda kaldı.

Salı günü ham petrol yükseldi. Daha iki hafta önce yaşanan Ida Kasırgası’nın yol açtığı zarardan toparlanma çabaları süren Meksika Körfezi’nde, üretimi tehdit eden yeni bir fırtına bekleniyor.

Tropik Fırtına Nicholas kasırgaya dönüşmek üzere güçlenirken Pazartesi günü offshore petrol platformları tahliye edildi. Ayrıca Başkan Joe Biden, Louisiana için olağanüstü hal ilan etti.

Güvenlik ve Çevre Uygulama Bürosu’na göre Körfez üretiminin %40’ından fazlası, Nicholas öncesinde bile kullanım dışıydı.

WTI vadeli işlemleri %0,8 artışla 71,03 dolar olurken Brent %0,8 yükselerek 74,10 dolardan alıcılandı. Her iki sözleşme de bir gün önce, Ağustos ayında gördüğü yüksek seviyelere yakındı.

Buna ek olarak altın vadeli işlemleri %0,1 düşüşle 1.792,60 dolar olurken EUR/USD %0,2 yükselişle 1,1827’den işlem gördü.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ