FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!
FirmaHBR.COM – Güncel Firma Haberleri

Avrupa piyasaları büyük oranda düşüş yaşadı, gözler Sanofi’de

Yazar: Peter Nurse  Investing.com – Yavaşlayan ekonomik büyümeye ilişkin endişelerden dolayı Wall Street’in zayıf hissiyatının baskısıyla Avrupa …

Avrupa piyasaları büyük oranda düşüş yaşadı, gözler Sanofi’de

Yazar: Peter Nurse 

Investing.com – Yavaşlayan ekonomik büyümeye ilişkin endişelerden dolayı Wall Street’in zayıf hissiyatının baskısıyla Avrupa piyasaları, Çarşamba günü büyük oranda düşük işlem görüyor.

DAX %0,1 artarken CAC 40 %0,1 ve FTSE 100 %0,3 geriledi.

ABD, tatilden dolayı kısalan haftaya zayıf başladı. Dow Jones Industrial Average 260 puan üzerinde düşüş yaşadı.

Büyümenin yavaşladığına dair endişeler, hayal kırıklığı yaratan iş raporunun etkisiyle daha da arttı ve riskten kaçınmayı tetikledi.

Japonya, ikinci çeyrek büyüme oranını yüksek revize etme konusunda Euro bölgesini takip ettikten sonra bile bu zayıf hissiyat, Çarşamba günü Avrupa’ya da taşındı.

Çarşamba günü Avrupa veri cephesi nispeten boş, sadece Fransa’nın ticaret verileri ve İtalya’nın perakende satışları yayınlanacak. Yönetim konseyi üyelerinin, varlık alım programını azaltma konusunu tartışma olasılığı ile ilgi büyük oranda Perşembe günkü Avrupa Merkez Bankası toplantısında olacak.

Kurumsal gelişmelerde: Sanofi (NASDAQ:SNY) ilgi çekecek. Fransız ilaç üreticisi, ABD’li biyo-eczacılık şirketi Kadmon’u (NASDAQ:KDMN) 1,9 milyar dolarlık bir anlaşma ile almayı planladığını duyurdu.

BHP Group (NYSE:BHP) ise Avustralya ve diğer küresel bölgelerde bakır ve nikel gibi pil mineralleri aramak için AI araştırma firması KoBold Metals ile işbirliği yapmayı düşündüğünü söyledi.

Çarşamba günü ham petrol fiyatları stabilize oldu. İda Kasırgası sonrası yeniden açılma mücadelesi veren Meksika Körfezi’ndeki üreticilerden dolayı ilgi ABD piyasasına çevrildi.

Kasırga vurduktan bir haftadan fazla zaman geçmişken Körfez üretiminin dörtte üçünden fazlası hala çevrimdışı. Yatırımcılar, kasırganın ham petrol ve rafineri üretimi üzerindeki etkisini daha net görmek istediği için Çarşamba günü Amerikan Petrol Enstitüsü’nün ve Perşembe günü ABD Enerji Bilgilendirme Dairesi’nin raporları dikkatle izlenecek.

WTI vadeli işlemleri %0,6 artışla 68,78 dolar olurken Brent %0,5 yükselerek 72,05 dolardan alıcılandı.

Buna ek olarak altın vadeli işlemleri %0,1 düşüşle 1.797,75 dolar olurken EUR/USD %0,1 kayıpla 1,1833’ten işlem gördü.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ