FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!
FirmaHBR.COM – Güncel Firma Haberleri

Avrupa havayolları, AB ve ABD’nin Transatlantik seyahatini kısıtlama çabaları yüzünden düşüş yaşadı

Yazar: Dhirendra Tripathi Investing.com – Avrupa’nın çoğu havayolu hissesi Salı günü düşük işlem gördü. AB, ABD’yi ‘güvenli seyahat listesi’nden …

Avrupa havayolları, AB ve ABD’nin Transatlantik seyahatini kısıtlama çabaları yüzünden düşüş yaşadı

Yazar: Dhirendra Tripathi

Investing.com – Avrupa’nın çoğu havayolu hissesi Salı günü düşük işlem gördü. AB, ABD’yi ‘güvenli seyahat listesi’nden çıkardı ve ABD de kıtadaki birçok ülke için ‘seyahat etmeyin’ tavsiyesi çıkardı.

British Airways’in sahibi IAG (LON:ICAG) hisseleri %2,7 geriledi. Air France KLM (PA:AIRF) sakin seyretti.

Yatırımcılar CEO Carsten Spohr’un, Deutsche Lufthansa’nın (DE:LHAG) bu yaz pozitif nakit akışı yaratacağını söylediği açıklamalarını göz ardı etmeyi seçtiğinden havayolu hisseleri %1,1 geriledi.

İndirimli havayolu şirketleri EasyJet (LON:EZJ) ve Ryanair (LON:RYA) %1,7 ve %2,1 değer kaybetti.

ABD ve AB’nin aldığı kararların sebebi, iki bölgede de yaşanan vaka artışları oldu. Özellikle ABD’de vakalar, salgının kış mevsimindeki zirvesinden beri görmediği seviyelere yükseldi.

ABD’de günlük 155.000’den fazla yeni vaka ve 1.200 ölüm görülüyor, özellikle de aşılı olmayan nüfus arasında.

AB’nin kararı bağlayıcı değil çünkü halk sağlığı politikası, üye devletlerin kendi yetkisinde. Ayrıca tam aşılı olan kişileri de muaf tutuyor. ABD’li yolcuların Pfizer (NYSE:PFE), Moderna (NASDAQ:MRNA), AstraZeneca (NASDAQ:AZN) ve Johnson & Johnson gibi AB tarafından onaylanan aşılardan birini yaptırmış olması gerekecek.

AP raporuna göre ABD’li yolculara yönelik olası kısıtlamalar arasında karantina, varış yerinde test zorunluluğu veya birincil olmayan seyahatin toptan yasaklanması da yer alabilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ