FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!
FirmaHBR.COM – Güncel Firma Haberleri

Avrupa borsası büyük oranda yüksek açıldı, seyahat hisseleri değer kaybetti

Yazar: Peter Nurse  Investing.com – Avrupa piyasaları Salı günü büyük oranda yüksek işlem gördü ancak Çin’den gelen olumsuz veriler ve Covid-19 …

Avrupa borsası büyük oranda yüksek açıldı, seyahat hisseleri değer kaybetti

Yazar: Peter Nurse 

Investing.com – Avrupa piyasaları Salı günü büyük oranda yüksek işlem gördü ancak Çin’den gelen olumsuz veriler ve Covid-19 kaynaklı yeni kısıtlamaların zarar verdiği seyahat hisseleri nedeniyle artışlar sınırlı.

DAX %0,5 yükselirken CAC 40 %0,1 artış gösterdi ve FTSE 100 %0,1 geriledi.

Erken saatlerde yayınlanan veriler, Çin ekonomisindeki toparlanmaya şüphe düşürdü. Ağustos ayında fabrika aktivitesi yavaş bir tempoda büyürken hizmet sektörü küçülme bölgesine doğru yuvarlandı.

Son Covid-19 dalgasını önlemek için uygulanan mobilite kısıtlamaları ile yüksek ham madde fiyatları ve arz kısıtlamaları bir araya gelerek ülkenin imalat satın alma müdürleri endeksinin 50,1 puana düşmesine yol açtı. Çin’in PMI okumasında zirve yapmasından bu yana altı ay geçti.

İmalat dışı PMI okuması ise 53,3 puandan 47,5 puana düşerek büyümeye işaret eden 50 puan sınırının altına düştü. Bu, 2020 Şubat ayından beri gördüğü en düşük okuma oldu.

Avrupa’da hissiyatı baskılayan diğer olay, AB’nin, güvenli seyahat listesinden ABD’yi çıkarma kararı oldu. ABD, birçok Avrupa ülkesi için “seyahat etmeyin” tavsiyesi vermişti.

British Airways’in sahibi IAG (LON:ICAG) Group %3 ve Air France KLM (PA:AIRF) %1,2 geriledi ve Deutsche Lufthansa (DE:LHAG) %1,3 kayıp yaşayarak CEO Carsten Spohr’un, Alman havayolu şirketinin bu yaz pozitif nakit akışı yaratacağını söylediği açıklamaları gölgede bıraktı.

Diğer kurumsal gelişmelerde: Vivendi (OTC:VIVHY), Universal Music Group’un %2,9’unu daha Pershing Square’e 1,15 milyar dolar karşılığında satma anlaşması yaptıktan sonra hissesi %0,7 değer kaybetti. Bunzl (OTC:BZLFY), yarı yıl sonuçlarını paylaştı ve görünümünü değiştirmedi. Hisseleri ise %1,8 kaybetti.

Fransa’nın enflasyon oranı Temmuz ayına göre %0,7 artışla şaşırttı. 12 aylık enflasyon oranının %2,4 olduğu düşünülürse bu, yaklaşık üç yılın en hızlı okuması oldu. Almanya’nın Ağustos ayı işsizlik ve Euro bölgesi enflasyon rakamları gibi önemli veriler daha yayınlanacak.

Bununla birlikte Fed başkanı Powell’ın, Cuma günkü Jackson Hole konuşması sırasında varlık alımlarının azaltılacağı sürece ilişkin net bir çizelge sunmamasının ardından oluşan pozitif atmosfer, hisseleri desteklemeye devam edecek.

Pek çok kişi Fed başkanının, merkez bankasının emsalsiz parasal desteği için sonun başlangıcını belirlemesini bekliyordu.

İda kasırgasının ABD Körfez Kıyısına vurmasının ardından rafinerilerdeki kesintilerin uzayacağı ve petrol talebinin düşeceği beklentileri ile zararın beklendiği kadar şiddetli olmadığı gerçeği birbirini dengelerken ham petrol istikrarlı seyretti. Benzinin toptan satış fiyatları geçen hafta elde ettiği artışın yarısını kaybetti.

İda, günlük yaklaşık 2 milyon varil petrol işleyen Louisiana’daki altı rafinerinin üretimini aksattı.

Piyasa ayrıca OPEC+ toplantısını bekliyor. Kartelin, Aralık ayına kadar her ay günlük 400.000 varillik üretim artışı daha yapması bekleniyor.

WTI %0,1 düşüşle 69,17 dolar olurken Brent 72,25 dolarda pek değişmedi.

Öte yandan altın vadeli işlemleri %0,3 artışla 1.818,05 dolar olurken EUR/USD %0,3 artışla 1,1825’ten alıcılandı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ