FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!

Arçelik’ten 150 milyon euroluk yeşil kredi anlaşması

Arçelik, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile 150 milyon euro tutarında, 8 yıllık bir yeşil kredi anlaşması imzaladı.

Arçelik’ten 150 milyon euroluk yeşil kredi anlaşması

Şirket açıklamasına göre, Arçelik, bu finansman ile çeşitli işletmelerindeki sürdürülebilirlik çalışmalarını destekleyecek, ayrıca Ar-Ge yatırımları yapacak.

EBRD’nin sağlayacağı kredi, yurt dışından Türkiye’de sanayi sektörüne verilecek, Loan Markets Association tarafından yayınlanan uluslararası yeşil borçlanma prensiplere uygunluğu bağımsız bir kuruluş tarafından tescil edilmiş ilk yeşil kredi olma özelliğini taşıyor.

Kredinin ilk 83 milyon euroluk dilimi, Kredi Piyasaları Birliği’nin Yeşil Kredi İlkeleri’ne göre “yeşil kredi” statüsünde olacak.

Arçelik bu krediyle; Eskişehir, Çayırova, Bolu, Ankara ve Merkez Ar-Ge’ye ait yeşil yatırımlarını fonlayacak. Kalan 67 milyon euroluk finansman ise Eskişehir Buzdolabı Fabrikası ve Bolu Pişirici Cihaz İşletmesi’ndeki Ar-Ge harcamaları için kullanılacak.

Arçelik CEO’su Hakan Bulgurlu, sanayide karbonsuzlaşmanın hızlandırılması ve net sıfır ekonomiye geçişte özel şirketlere önemli görevler düştüğünü belirterek, “Hem dünyanın geleceği hem de sürdürülebilir kalkınma için iş dünyasının örnek teşkil etmesi gerekiyor. Arçelik yeşil yatırımlarla bu yolda emin adımlarla ilerliyor. EBRD’nin sağladığı yeşil kredi ile çevresel sürdürülebilirlik ve Ar-Ge projelerimizi finanse ederek 2050 yılında tüm değer zincirimizde net sıfır emisyona ulaşma olma yolunda önemli projeleri hayata geçireceğiz. EBRD ile uyumlu ve güvenen dayanan iş birliğimizin devamını diliyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Yeşil finansman kaynaklarına erişimi çok önemsiyoruz”

Arçelik ile kredi anlaşmasını imzalayan EBRD Başkanı Odile Renaud-Basso ise Arçelik’in Türk sanayi sektörünün yeşil dönüşümüne liderlik etmesini takdir ettiklerini aktararak, “Şirketin öncü deneyimi; çevresel iyileştirmelerin, kar elde etme ve rekabet gücünü geliştirme ile bir arada yürüdüğünü gösteriyor. Günümüzde malzeme, enerji ve uyum maliyetleri ile beraber müşterilerin, yatırımcıların ve toplumların beklentileri de artmış durumda. Bu nedenle, operasyonların çevresel ve sosyal açıdan sorumlu bir biçimde yönetilmesi ticari bir zorunluluk halini almıştır. Daha fazla Türk şirketinin, Arçelik’in yeşil yolunu takip edeceğini umuyoruz. EBRD’nin bu dönüşümü finanse etmeye hazır olduğunu ifade etmek isterim.” değerlendirmesinde bulundu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ