FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!
FirmaHBR.COM – Güncel Firma Haberleri

Altın, dolardaki artışın devam etmesiyle düşüş yaşadı

Yazar: Gina Lee Investing.com – Doların güçlenmeye devam etmesi ile Pazartesi günü altın düşüş yaşadı. Yatırımcılar, ABD Fed’in alımları …

Altın, dolardaki artışın devam etmesiyle düşüş yaşadı

Yazar: Gina Lee

Investing.com – Doların güçlenmeye devam etmesi ile Pazartesi günü altın düşüş yaşadı. Yatırımcılar, ABD Fed’in alımları azaltacağı tarihe ilişkin ipuçları elde etmek için ABD verilerini bekliyor.

Altın vadeli işlemleri %0,10 düşüşle 1.790,35 dolar oldu ve haftalık %2,1 kayıp yaşadı. Dolar ise Pazartesi günü yükseldi.

Yatırımcılar, Cuma günkü Ağustos ayı ÜFE verisinin, aylık %0,7 ve yıllık %8,3 büyüme olduğunu göstermesinin ardından Salı günü yayınlanacak TÜFE verisini bekliyor. Çekirdek ÜFE aylık %0,6 ve yıllık %6,7 artış yaşadı.

Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, Cuma günkü açıklamasında merkez bankasının alımları 2021 yılında azaltmaya başlamasını istediğini söyledi. Mester, Ağustos ayına ait zayıf istihdam raporuna rağmen azaltımın er ya da geç başlamasını isteyen ve sayıları gittikçe artan Fed yetkililerinden biri.

Çin ise Çarşamba günü endüstriyel üretim ve sabit varlık yatırımı verilerini paylaşacak.

Talep yönünde: Hindistan’daki fiziksel altın talebi, külçe fiyatlarındaki bir düzeltmeye rağmen geçen hafta düştü. Asya’nın diğer merkezlerinin çoğundaki tüketiciler de küresel fiyatlarda daha net bir eğilim beklediğinden sessiz kaldı.

ABD CFTC verileri, 7 Eylül ile biten haftada yatırımcıların COMEX’teki altında bulunan net uzun pozisyonlarının 15.324 düşerek 83.540 sözleşmeye gerilediğini söyledi.

Diğer kıymetli metaller arasında platin %0,1 düşüşle 955,01 dolara gerileyerek 2020 Kasım ayından beri en düşük seviyesini görmüş oldu. Paladyum 2020 Ağustos ayından bu yana en düşük seviyeye dokundu ancak kayıplarının bir kısmını, %0,3 yükselecek şekilde telafi etti. Gümüş 23,72 dolarda sakin kaldı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ