FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!

Altın, dolar güçlendikçe beş haftanın düşük seviyesine geriledi

Yazar: Gina Lee Investing.com – Pazartesi günü altın Asya’da düşüş yaşayarak beş haftanın düşük seviyesin gördü. Diğer yandan dolar güçlendi ve …

Altın, dolar güçlendikçe beş haftanın düşük seviyesine geriledi

Yazar: Gina Lee

Investing.com – Pazartesi günü altın Asya’da düşüş yaşayarak beş haftanın düşük seviyesin gördü. Diğer yandan dolar güçlendi ve yatırımcıların gözü, ABD Fed’in politika kararında.

Altın vadeli işlemleri, bir önceki seansta 12 Ağustos’tan beri gördüğü en düşük seviye olan 1.741,8 doları gördükten sonra %0,31 düşüşle 1.746,05 dolar oldu. Normalde altınla ters yönde hareket eden dolar, Pazartesi günü yükseldi.

Tüm gözler, Fed’in Çarşamba günü politika kararını iletirken varlık alımlarını azaltmaya başlayacağını duyurup duyurmayacağına çevrilmiş durumda. Merkez bankası muhtemelen yeni ekonomik projeksiyonlar ve yetkililerin faiz artırımlarına ilişkin beklentilerine dair yeni bir okuma da yayınlayacak.

SPI Asset Management yönetim ortağı Stephen Innes, Reuters’e verdiği demeçte “yatırımcılar, varlık azaltımı duyurusunun yaklaşmış olabileceğini ve noktasal grafikte şahin bir sürpriz görülebileceğini düşünmeye başlıyor” dedi.

“1.780 ve 1.750 dolar da dahil bazı kritik destek seviyeleri ile piyasalar, gerçekten altın üzerinde oldukça düşüşe eğilimli gibi görünüyor ve bence bu, 1.700 dolarlık bir teste kapı açıyor.”

Japonya, İngiltere, İsviçre, İsveç, Norveç, Endonezya, Filipinler, Tayvan, Brezilya, Güney Afrika, Türkiye ve Macaristan gibi diğer merkez bankaları da hafta boyunca kendi politika kararlarını açıklayacak.

Diğer kıymetli metaller arasında gümüş, 22,01 dolar ile 202 Kasım ayından beri gördüğü en düşük seviyenin ardından %1,2 düşüşle 22,13 dolara geriledi. Platin on ayın düşük seviyesi olan 907,50 dolara düştükten sonra %2,8 düşüşle bitirirken paladyum %3,5 kaybetti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ