FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!

Akfen GYO’nun ilk yarı gelirleri yüzde 182 arttı

Akfen Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’nın (Akfen GYO), 2021 yılının ilk yarısına ait finansal sonuçlarını açıkladı. Buna göre, Akfen GYO’nun …

Akfen GYO’nun ilk yarı gelirleri yüzde 182 arttı

Akfen Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’nın (Akfen GYO), 2021 yılının ilk yarısına ait finansal sonuçlarını açıkladı. Buna göre, Akfen GYO’nun gelirleri 2021 yılının ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 182 artış gösterdi. Bu önemli artışla birlikte geçen yılın ilk 6 ayında Akfen GYO’nun tüm portföyünden elde ettiği gelir 22,6 milyon TL iken, 2021’de bu rakam 63,9 milyon TL’ye çıktı. Böylece Akfen GYO’nun gelirlerindeki artışı salgın öncesi döneme göre yüzde 33 arttı.

Akfen GYO tarafından yayınlanan Haziran ayı aylık yatırımcı raporuna göre, yaşanan söz konusu artışta şirketin gelirlerinin korunması için 2021 yılıyla birlikte varlık portföyünün Bodrum Loft Tatil Köyü ve Isparta-Kütahya Öğrenci Yurtları ile zenginleştirilmesi etkili oldu.

2021 yılında 21 otel, 2 öğrenci yurdu, 1 ofis binasından oluşan portföyün euro bazında toplam kira geliri, Haziran ayında, bir önceki yıl aynı ayına göre yüzde 198 artışla 1,5 milyon euroya, TL bazında ise yüzde 302 oranında artışla 15,1 milyon TL’ye çıktı.

“Pandemi öncesi dönemi 2 yıl erkenden yakaladık”

Akfen GYO’nun portföyünün geçen yılsonuna kadar şehir otellerinden oluşması sebebiyle pandemi kaynaklı gelir düşüşlerinin yüzde 54’ü bulduğunu belirten Akfen GYO Genel Müdürü Sertaç Karaağaoğlu, “Biz de bu senenin başından itibaren çok hızlı ve yeni adımlar atarak hem portföyümüzü pandemi etkisini bertaraf edecek şekilde zenginleştirdik, hem de mevcut portföyün kira kontratlarını lehimize iyileştirerek gelirlerimizde önemli artışların yolunu açtık. Turizmde 2023’ten önce normalleşme beklenmezken, biz attığımız bu adımlarla gelirlerimizi 2 sene daha önce taşımayı başardık.” diye konuştu.

Akfen GYO olarak yüzde 161’lik bedelli sermaye artışıyla bu seneki üçüncü sermaye artışını gerçekleştireceklerini bildiren Karaağaoğlu, bu sayede sermayelerinin 8 ayda yaklaşık 5 kat büyümüş olacağına dikkat çekti. Karaağaoğlu, “Finansallarımızı daha da güçlendirip, borçluluğumuzu azaltarak kar payı dağıtan bir yapı haline gelmeyi hedefliyoruz.” açıklamasını yaptı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ