FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!

10 Yıl Sonrasının Gözde Meslekleri

10 yıl sonrasının gözde meslekleri!

10 Yıl Sonrasının Gözde Meslekleri

İş dünyası inanılmaz bir hızla değişirken, iş gücüne olan talep de giderek yön değiştiriyor. Dönüşen Türkiye ekonomisi, iş yapma süreçlerini de etkiliyor. Teknolojinin gelişmesi, tüketici alışkanlıklarının daha bir rafine hale gelmesiyle birlikte geçmişte pek yüz verilmeyen birçok meslekte yetişmiş insana büyük ihtiyaç duyulacak. İşte 10 yıl sonra popüler olması muhtemel o meslekler…

GIDA KİMYAGERİ

Bu meslek sadece dünyada değil, uzayda da konuşuluyor. NASA, 3 boyutlu yazıcılarla uzay görevlerinde gıda basımı konusunda çalışmalar yürütüyor. Yemeğe ilginin arttığı ve global çapta bir bilinçlenmenin olduğu bu dönemde, gıda kimyagerliği önümüzdeki 10 yıl adından sık sık söz ettirecek.

ETİK BİLGİSAYAR KORSANI

Kötü niyetli veya cezai amaçlı değil, güvenliğini test etmek veya değerlendirmek için bir bilgisayar ağı içine giren bu yetenekli kişiler, tehlikeli bir potansiyeli de barındırdığı için işe alım süreçlerinde sıkı bir denetim mekanizmasına zorunlu bırakılıyor.

SİGORTA UZMANI

ABD Çalışma Bakanlığı’nın geçen yıl yaptığı bir analize göre sigorta uzmanlığı yedi yıl içerisinde yüzde 27’lik bir büyüme kaydedecek. Türkiye’de bu konuda bir veri yok. Ancak uluslararası birçok sigorta şirketini düşündüğümüzde bunun Türkiye’ye de yansıyacağı kesin.

EPİDEMİYOLOG

Dünyada epidemiyologlar halk sağlığı için çalışıyor. Analizler ABD başta olmak üzere birçok ülkede epidemiyolojinin 2020’ye kadar yüzde 30’luk bir büyüme kaydedeceğini gösteriyor.

*Epidemiyolog: Sağlık problemini veya hastalığı ortaya çıkaran nedenleri ve yayılma sebeplerini araştırarak sağlık problemlerinin nedenlerini ortaya çıkaran ve sağlık problemini veya hastalığı önlemek için alınması gerekli önlemleri ortaya koyan nitelikli kişidir.

KULLANICI ARAYÜZÜ MÜHENDİSİ 

Dünyanın hemen her yerinde iyi kazandırmaya aday, henüz çok bilinmeyen ve önemi her geçen dakika artan kullanıcı arayüzü mühendisliği, gelecek 10 yıl içerisinde adından daha çok söz ettirecek. İş uzmanları bu mesleği ‘süper-kritik pozisyon’ olarak tanımlıyor. Şirketler online marketlerini büyüttükçe sitelerini daha etkili bir hale getirmek için kimin kapısını çalacak? Tabii ki, kullanıcı arayüzü mühendislerinin.

DENTAL HİJYENİST

Bu mesleğin ABD’de 10 yılda iş hacmi olarak yüzde 33 büyüyeceği öngörülüyor. Diş hekimliğine göre eğitimi daha kolay olan dental hijyenisti Türkiye’de daha çok ağız ve hijyen uzmanı olarak biliniyor. Dental hijyenistler, diş hekimlerine yardımcı olarak çalışıyor.

TIBBİ SONOGRAFİ UZMANI

Tıbbi sonograf uzmanlığı ABD’de en hızlı büyüyen birkaç meslekten biri. 2004-2014 arasında yüzde 30 civarında bir büyüme kaydeden mesleğin ABD’de önümüzdeki 10 yılda yüzde 34.3 daha büyüme yaşayacağı tahmin ediliyor. Sonograf uzmanları, özellikle doğum öncesi kontrollerde büyük bir rol oynuyor. Size bebeğinizin kız ya da erkek olduğunu söyleyen onlar. Tabii işleri cinsiyet çözümlemesi ile sınırlı değil. Her şeyden önemlisi, bebeğin tüm gelişim süreçlerini inceliyor ve raporluyorlar.

FİZYOTERAPİST

Dünya genelinde artan istihdam, bilgisayarlar başında hareketsiz geçen çalışma saatleri, egzersizden uzak yaşayan insanlar, yaşlanan nüfuslar… Tüm bunlar fizyoteparistlerin aydınlık geleceğini müjdeliyor. Dünyanın dört bir yanında fizyoterapiye büyük bir ilgi var. Özellikle spor dünyasında onlara çok ihtiyaç duyuluyor. ABD’de 10 yıl içerisinde bu mesleğin yüzde 36’lık bir büyüme göstereceği tahmin ediliyor.

BİLGİ TEKNOLOJİLERİ YÖNETİCİSİ

Bu çalışanlar kısa ya da uzun vadelerde şirketlerin teknolojik ihtiyaçlarını ve hedeflerini belirliyor. Hangi yazılımlar kullanılacak, donanımlarda ne gibi değişiklikler yapılacak, kötü niyetli saldırganlara karşı nasıl önlem alınacak. Tüm bu operasyonlarla o ilgileniyor. ABD İşgücü İstatistik Dairesi’nin rakamlarına görebu alanda 2022’ye kadar yüzde 15.3’lük bir büyüme yaşanacağı düşünülüyor.

YAZILIM GELİŞTİRİCİSİ

Yazılım, bugünkü elektronik dünyanın işlemesini sağlıyor. Akıllı telefonunuzda e-postalarınızı kontrol etmenizi, sosyal medyada takılmanızı, çevrimiçi havale yapmanızı sağlayan da o. Günlük hayatta bu denli kritik bir alanda yapılacak nitelikli istihdam için şirketlerin dünyanın neresinde olursa olsun kapısı açık. ABD İşgücü İstatistik Dairesi’ne göre 2012 ile 2022 arasında bu alanda yüzde 22.8’lik bir büyüme olması bekleniyor.

Etiketler: bilgi teknolojileri yöneticisibilgisayar korsanıdental hijyenistepidemiyologetik bilgisayar korsanıfizyoterapistGeleceğin mesleklerigelecekgıda kimyagerikullanıcı arayüzükullanıcı arayüzü mühendisiMesleksigorta uzmanıtıbbi sonografi uzmanıyazılım geliştiricisiyenibiris

KAYNAK : https://isyasami.yenibiris.com/10-yil-sonrasinin-gozde-meslekleri/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ