FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!
FirmaHBR.COM – Güncel Firma Haberleri

Yurt içinde döviz mevduatları rekor kırdı

Investing.com – TCMB’nin haftalık verilerine göre; 3 Eylül’de biten işlem haftasında yurt içi yerleşiklerin toplam döviz mevduat hesapları 1,9 …

Yurt içinde döviz mevduatları rekor kırdı

Investing.com – TCMB’nin haftalık verilerine göre;

3 Eylül’de biten işlem haftasında yurt içi yerleşiklerin toplam döviz mevduat hesapları 1,9 milyar dolar artarak 238 milyar 118 milyon dolara çıktı ve rekor kırdı.

Önceki hafta 236 milyar doları aşarak rekor tazeleyen döviz hesapları son haftada da yükselmeye devam etti ve son haftada 1,9 milyar dolarlık toplam alımın içinde hane halkının payı 1,4 milyar dolar oldu ve hane halkının döviz mevduatları 147 milyar 700 milyona yükseldi. Tüzel kişilerin döviz mevduatları da son haftada 90 milyar doları aşarak rekor kırdı.

Hane halkı ya da şirketlerin resmi olarak bankalarda yer alan yabancı para hesaplarını ölçen bu verideki artış yani mevduatlardaki yükseliş yurt içinde yaşayan yerleşiklerin yerel paradan ziyade dövize olan talebinin arttığı anlamına gelir. Yıl içinde Ocak ayında 236,1 milyar dolar ile rekor kıran mevduatlar 27 Ağustos haftasında 236,2 milyar dolarla yeni seviyeyi görmesinin ardından son haftada haftalık bazda 1,9 milyar dolarlık artışla 238 milyarı aştı ve tarihi yüksek seviyeye çıktı.

Parite etkisinden arındırılmış mevduatlar ise 1 milyar dolar arttı.

Yazar: Necdet Erginsoy

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ