FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!

Yurt Dışı Eğitimin Kariyer Hedefleriniz Üzerine Etkisi

Eduwien Genel Müdürü Serkan Yorulmaz, yurtdışı eğitimin iş hayatına olumlu etkilerini anlattı.

Yurt Dışı Eğitimin Kariyer Hedefleriniz Üzerine Etkisi

“Giderek daha fazla sayıda işveren yurt dışında eğitim almanın olağanüstü faydalarını görüyor ve yurt dışında eğitim görmüş mezunları arıyor. Uyumluluk, küresel anlayış ve hoşgörü, liderlik ve bağımsızlık gibi temel iş becerileri, yurt dışında öğrenme ve yaşama yoluyla doğrudan desteklenir. ”

Dr. Mary M. Dwyer, President & CEO of IES

Kariyer yolculuğunuza başladınız ya da şuanda bu yolculuğun hazırlık sürecindesiniz, her iki durumda da gelişmeye devam etmek zorunda olduğunuzu biliyorsunuz. Bilmek yeterli mi, bunu da yine iyi biliyoruz ama ne kadar uygulama şansına sahip olabiliyoruz, bu nokta tartışmaya açık. Ancak açık olmayan tarafı bir yurt dışı deneyiminin sizlere kazandıracakları. İşte biz de sizler için bir yurt dışı eğitim deneyiminin hangi alanlarda kişilere avantaj sağlayacağı derlemeye çalıştık, keyifle okumanız dileğiyle.

Yabancı Dil Gelişimi

Ülke olarak en temel sıkıntılarımızdan biri yabancı dile yatkınlığımız maalesef.  Yapılan araştırmalarda işverenlerin %46’sı “İşe alırken en önemli kriter yabancı dil” derken sadece %13’ü “Hayır, bizim için önemli değil” yanıtını veriyor.  Dolayısıyla her geçen gün yabancı dile olan ihtiyaç artarken, şirketler için de nitelikli olarak bu ihtiyacı karşılayacak personeli bulmak daha fazla önem kazanıyor.

Bu noktada yurt dışında alacağınız eğitimlerin yabancı dilinize katkısı, işverenlerin fazlasıyla ilgisini çekecektir. Burada bir tavsiyemiz, gideceğiniz ülkede muhakkak eş zamanlı iki yabancı dili öğrenmenin yollarını arayın. Örneğin ana dili İngilizce olmayan bir ülkede İngilizce eğitim almak ya da çok fazla uluslararası öğrenci kabul eden bir üniversite de lisans ya da yüksek lisans eğitimi alın. Hatta mümkünse öğrenci yurtlarında kalın ve diğer ülke vatandaşlarından sürekli farklı diller öğrenmeye devam edin.

Seçtiğiniz yola göre ülkeye geri dönmeniz ya da gittiğiniz ülkede bu şekilde dil becerisi kazanmanın kariyeriniz üzerindeki etkisini yaşayarak gözlemleyin.

Farklı Vizyon ve Bakış Açısı

Yeni bir ülkeye, şehre, insanlara, kültüre, yabancı dile, yemek ve yaşam alışkanlıklarına adapte olmaya çalışırken, farklı bir vizyona ve bakış açısına sahip olursunuz. Gelişmiş bir öngörü, anlık problem çözme, insanlarla iletişim kurabilme ve pratiklik gibi becerilerinizle Türkiye’de kariyer hedeflerinize ulaşırsınız.

Özellikle aynı sorunları çözmek için kültürlerin farklı yaklaşımlarını görmek size fazlasıyla değer katacaktır. Özellikle gelişmiş ülkeler ile aramızdaki en belirgin farklardan biri olan;  okul, iş, aile ve serbest zamanları arasındaki dağılım konusu buna bir örnek olarak gösterilebilir.

Alternatif Kariyer Yolları

Bir çok yurt dışı eğitim hikayesi genellikle kısa süreli deneyimler üzerine kurulu oluyor. Döviz kurlarının aleyhimize etkisi bu durumun üzerinde şüphesiz çok büyük etken.  Ancak kısa süreli bu tecrübelerin gerçek anlamda geri döndüğünüzde kariyeriniz üzerine olumlu etkisi  olmakta. Bu noktada Erasmus Plus ya da Dil Okulları da dahil diğer tüm opsiyonlar için yurt dışında geçirdiğiniz süre içerisinde iş fırsatları için gözleri açmakta fayda var. Bunun için birçok ülkede ciddi fırsatlarınız olabilir. Mutlaka yurt dışı eğitim süreciniz başlamadan bunu göz ardı etmeden seçenekleriniz gözden geçirin. Hangi ülkeler yabancı öğrenciler için hangi fırsatları sunmakta, o ülkede kalmak adına neler yapılması gerekiyor, bununla ilgili de internetten bilgi alabilir ya da danışmanlık alabilirsiniz.

Yüksek Gelir Ortalaması

Yurtdışında eğitim alıyor olmanın, size kazandıracağı en temel avantajlardan biri de potansiyel yüksek gelir imkanı. Hem yabancı dil hakimiyeti hem de yurt dışı vizyonu kazanılması sebebiyle  size daha yüksek gelir elde edebileceğiniz firmaların arayacağı kişiler arasında yer alacak olmanız.

Bir araştırma, yurt dışındaki öğrencilerin yurt dışında eğitim görmeyen öğrencilere göre % 25 daha fazla başlangıç maaşına sahip olduklarını ortaya koymuştur.

Dünyayı Gez! ve Kişisel Gelişimine Değer Kat!

Hafta sonları ne yapıyorsunuz? Zamanınızı nasıl değerlendiriyorsunuz?  Her hafta sonu başka bir ülkeye kolaylıkla seyahat etme fırsatınız olsaydı, bunu değerlendirmek ister miydiniz?

Cevabınızı biliyoruz… Yurt dışında eğitim alıyor olmanın size kazandıracağı bir diğer konfor ise dolaşım serbestliğidir. Yurt dışında eğitim aldığınız süreyi kapsayan oturum izni alabilir ve bu izin sayesinde birçok ülkeyi herhangi bir vize gereği duymadan serbestçe dolaşabilirsiniz. Bunu yapmanızı kişisel gelişiminiz açısından şiddetle tavsiye ediyoruz. Özellikle ilerleyen yıllarda çalıştığınız şirkette, katıldığınız her etkinlikte, eğitimde paylaşabileceğiniz ve insanların sizden dinlemek isteyeceği birçok anıyı da biriktiriyor olacaksınız.

Konfor Bölgesinin Dışına Çıkın!

Başarının sırrı konfor alanının dışına çıkabilmek, buna cesaret edip, gerekli hazırlıkları yaparak, hareket etmektedir.

Bu sözün önemli olmasının iki ana nedeni var. Birincisi, konfor alanını korumaya odaklanmış bireylerin bulundukları kurumlarda değişime sürekli olarak direnmeleri. İkinci neden ise, konfor alanlarından çıkmaktan çekinen çalışanların aslında potansiyellerinin altında bir değer üretmeleri.

Konfor alanına sıkışıp kalmanın sonuçlarını hepimiz biliyoruz: değişemediği için değer kaybeden şirketler ve yeterince değer görmediği için mutsuz olan çalışanlar.

Başarılı iş adamı ve entelektüel  Warren Buffett,  başarısının nedeninden bahsederken şöyle ifade ediyor: “Rakiplere göre üstün olduğun alanı bilmek hayati önemdedir.”

Daha iyisini yapabilmek için ise sizden istenen tek şey var, gelişiminiz için eksiğinizin ne olduğu ile ilgili kendinizi değerlendirmeniz ve harekete geçmeniz.

O zaman son olarak, şimdi değilse ne zaman? Unutmayın siz bekleyebilirsiniz ancak rakipleriniz harekete geçti bile. Ya onlara izlemeye devam edersiniz ya da örnek gösterilecek hikayeyi siz yazarsınız, tercih sizin!

Serkan Yorulmaz
EDUWIEN Genel Müdür

KAYNAK : https://isyasami.yenibiris.com/yurt-disi-egitimin-kariyer-hedefleriniz-uzerine-etkisi/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ