FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!
FirmaHBR.COM – Güncel Firma Haberleri

Yeşim’i Mısır’da ihracat lideri yaptı

Yeşim’in Mısır’daki fabrikalarının başında 32 yaşındaki Selim Şankaya bulunuyor. Şenol Şankaya’nın oğlu Selim Şankaya, 2016’dan bu yana Mısır’da ihracatı 4 kat, istihdamı 2.5 kat artırdı. Şirketini, Mısır hazır giyiminde ihracat lideri yaptı.

Yeşim’i Mısır’da ihracat lideri yaptı

Mustafa Kemal ÇOLAK

Yeşim Grubu en stratejik yatırım kararlarından birini 2010’da Mısır’a yönelik aldı. O tarihlerde Uzak Doğu baskısının yoğunlaşmasıyla birlikte atılan bu adım, Yeşim’e uluslararası rekabette avantaj sağladı. Mısır ile ABD arasındaki serbest ticaret anlaşmasının yanı sıra görece düşük maliyetli üretim Yeşim’in elini güçlendirdi. Nike gibi dünya devi markalar, Yeşim ile uzun soluklu ticareti tercih etti.

Şankaya Ailesi’nin ikinci kritik kararı ise bu haftaki yazımızın ana konusunu oluşturuyor. Kahire ve İskenderiye’deki iki tesiste yürüyen Mısır faaliyetlerinin başında olan Mustafa Demiralay, görevini 2016 itibari ile ailenin üçüncü kuşak temsilcisi Selim Şankaya’ya devretti. Şenol Şankaya’nın kuzeni Demiralay, kendi işini kurma kararı alırken (halen Yeşim’de YKÜ), Şankaya’nın büyük oğlu Selim Şankaya, Mısır’da genel müdürlük koltuğuna oturdu.

Görev başladığında henüz 25 yaşındaydı Selim Şankaya. Koç Lisesi’nde yatılı okuyan, İtalya’nın köklü üniversitelerinden University of Luigi Comerciale Bocconi’ne finans eğitimi alan Selim Şankaya’nın tüm çocukluğu ve gençliği grubun tekstil fabrikalarında geçmişti. Her fırsatta ve yaz stajlarında soluğu tesislerde alan Şankaya, mezuniyet stajını Hüsnü Güreli’nin başında bulunduğu mali müşavirlik şirketi Bakertilly’de yapıyor.

Selim Şankaya’nın göreve başladığı 2016’da Jade Textile Egypt’te (Yeşim’in Mısır’daki şirketinin adı) 21 bin 800 kişi çalışıyor, 34 milyon dolarlık ciro gerçekleşiyordu. O tarihlerde Mısır faaliyetlerini büyütme kararı alıyor Yeşim yönetimi. Grubun bir kalemde en büyük yatırımına soyunduğu İsmailiye kentindeki tekstil ve hazır giyim fabrikası 65 milyon dolar yatırım bedeliyle projelendiriliyor. Yeni yatırımla tam entegre üretimi hedefl ediklerini söyleyen Selim Şankaya, “Mısır’daki iki tesisimiz de hazır giyime dönüktü. Yani kumaşlar Türkiye’den geliyor, biz hazır giyime çeviriyorduk. Üçüncü fabrikamızla kumaşı da Mısır’da üretmeye başladık. Bir yıldan az bir zamanda tamamlayarak 2018 sonunda hizmete açtık” diyor.

KAYNAK : Dünya Gazetesi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ