FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!

Yeni iş oryantasyonuna nasıl hazırlanılır?

Tebrikler, işe alındınız! Sırada yepyeni insanlarla tanışacağınız ve bilgi bombardımanına tutulacağınız oryantasyon var. Firma kültürü ile tanışmak ve

Yeni iş oryantasyonuna nasıl hazırlanılır?

Tebrikler, işe alındınız! Sırada yepyeni insanlarla tanışacağınız ve bilgi bombardımanına tutulacağınız oryantasyon var. Firma kültürü ile tanışmak ve departmanların işlevleri hakkında bilgi almak amacıyla yapılan kısa bir tur gibi düşünülebilecek oryantasyon günü öncesinde çalışanın da hazırlıklı olması önemli.

Yeni iş oryantasyonu, işe başlayacağınız firmayı tanımak ve ilk iş öncesi stresi azaltmak için önemli bir prosedür. Diğer çalışanlar ve farklı departmanları tanımak, merak edilen soruları sormak, şirkette ne nerede iyice öğrenmek için oryantasyona katılmak önemli. Peki, oryantasyona katılmadan önce nelere dikkat etmeli, nasıl hazırlanmalı?

İşte yeni oryantasyona hazırlık püf noktaları:

Aramaktan çekinmeyin

İlk iş günü oryantasyon öncesi stres yapmaya gerek yok. Eğer bu özel günde sizi nasıl bir süreci beklediğini merak ediyorsanız ilgili yetkiliyi arayıp sorabilirsiniz. Sorularınızın olması normal, çekinmeyin.

Özenli giyinin

İş görüşmesinde nasıl bir firmada çalışılacağına dair fikir edindiniz. Bu nedenle ilk gün doğru kıyafetleri seçmek, ilk izlenim açısından çok önemli. Yanlış kıyafet seçiminin sizi tüm gün rahatsız hissettirebileceğini ve ilk gün stresini artıracağını unutmamak gerekiyor.

Evraklarınızı hazırlamayı unutmayın

Bazı firmalar oryantasyon gününde yanınızda bazı evraklar bulundurmanızı isteyebilir. İlk akla gelen olarak örneğin kimliğinizi yanınıza almadan şirkete gitmeyin. Önceki gece bir liste hazırlayıp neleri yanınıza almanız gerektiğini kontrol edebilirsiniz.

Yanınızda not defteri götürün

Oryantasyon gününde yanınızda not defteri ve kalem olmasını tavsiye ediyoruz. Bu şekilde o an unutmak istemediğiniz bilgileri not alabilirsiniz. Aksi halde oryantasyon süreci istediğiniz verimle gerçekleşmeyebilir.

İşe erken gidin

Sorumluluk sahibi olduğunuzu göstermek ve oryantasyon sürecine en başından itibaren katılmak için ilk gün işe erkenden gitmek önemli. Bu şekilde sürece daha fazla hakim olup kendinizi daha rahat hissedebilirsiniz.

Aktif bir dinleyici olun

Çalışacağınız firma ile ilgili ilk bilgileri edineceğiniz oryantasyon gününde aktif bir dinleyici olmak önemli. Soru sorun ve ileride işinize çok yarayacak bilgileri hafızanıza kazıyın.

Oryantasyon sonrası ile ilgili bilgi edinin

İşvereninize oryantasyon sonrası sizi nasıl bir sürecin beklediğini sorun. Oryantasyon bittiğinde neler yapmanız gerektiğini öğrenmek sizi rahatlatacaktır.

Yanınızda atıştırmalık bulundurun

Oryantasyon sürecinin nasıl geçeceğini bilmiyorsunuz. Aç kalmamak adına yanınıza hafif ve kokmayan basit atıştırmalıklar alın.

*Doğru oryantasyon verme ipuçları yazımızı da okumayı unutmayın.

KAYNAK : https://www.kariyer.net/kariyer-rehberi/yeni-is-oryantasyonuna-nasil-hazirlanilir/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ