FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!
FirmaHBR.COM – Güncel Firma Haberleri

Yataş Grup, pandemide en çok kanepe ihraç etti

Yataş Grup, ihracattaki büyümesini sürdürmeye devam ediyor. Cironun yüzde 7’sini oluşturan ihracatını, 2020 yılsonu itibarıyla yüzde 10’a ulaştıran Yataş Grup’un satışı en çok artan ürünü ise kanepe oldu. Grubun kanepe satışı, 2019’a göre yüzde 15 oranında arttı.

Yataş Grup, pandemide en çok kanepe ihraç etti

Pandemi dönemini fırsata çeviren Yataş Grup, ihracattaki büyümesini sürdürdü. Avrupa, Ortadoğu, Balkanlar ve Çin başta olmak üzere 49 ülkeye ihracat yapan, Enza Home ve Yataş Bedding markalarıyla yurtdışındaki 96 satış noktası bulunan Yataş Grup, ihracatın toplam ciro içindeki payını yüzde 7’den yüzde 10’a çıkardı.

Pandemi sürecinde grubun ihracattaki en önemli kalemlerden biri ise kanepe oldu. Evde daha fazla zaman geçirilen bu dönemde tüketicilerin konfor, rahatlık arayışının etkisiyle Yataş Grup’un 2020 yılı ikinci yarısında kanepe satışları bir önceki yıla göre yüzde 15 arttı.

Bu yıl 16 yeni pazara daha açılmayı hedefliyor

Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Yataş Grup CEO’su Nuri Öztaşkın, “Pandeminin etkisi dünyada Türkiye’ye kıyasla çok daha sert oldu. Türkiye’de cadde mağazaları hizmet vermeye devam etti, alınan tedbirler, düzenlenen kampanyalar, online satış, telefonla sipariş gibi alternatif pazarlama stratejileri sayesinde satın alma hiç durmadı. Batıda mağazaların açılması Ağustos ayını buldu. Gürcistan gibi bazı ülkelerde ise neredeyse tüm yıl mağazalar kapalı kaldı. Sadece direkt çalıştığımız ve online yatak sattığımız ülkelere ihracat yaptık. Haziran ayında bazı ülkelerde mağazaların kapılarını tekrar açmasıyla hareketlenen satışlar, Ağustos ayında tüm mağazaların açılmasıyla birlikte 2019 yılı rakamlarını yakaladı. Ardından gelen aylarda ise satışlar yüzde 10 artış gösterdi. Bu yıl hedefimizde 16 yeni pazara daha açılmak var. Organizasyonumuzu çok hızlı büyüyen pazarlar olan Çin, Hindistan ve Singapur’a yakın olacak şekilde şekillendirmeyi planlıyoruz. Afrika pazarını da çok önemsiyoruz. Bu coğrafya gelişime açık ve yeni bir pazar. Güney Afrika’dan sonra bu kıtadaki başka ülke pazarlarına da açılmayı arzu ediyoruz.” dedi.

KAYNAK : Dünya Gazetesi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ