FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!
FirmaHBR.COM – Güncel Firma Haberleri

Yapı Kredi, Bloomberg Cinsiyet Eşitliği Endeksi’ne girdi

Cinsiyet eşitliği konusunda önemli çalışmalara imza atan Yapı Kredi, 2021 Bloomberg Cinsiyet Eşitliği Endeksi’ne (GEI) girdi. Endekse ilk kez dahil olan Yapı Kredi ile birlikte Türkiye’den endekse girebilen şirket sayısı 5’e yükseldi.

Yapı Kredi, Bloomberg Cinsiyet Eşitliği Endeksi’ne girdi

Yapı Kredi, Türkiye’den Bloomberg Cinsiyet Eşitliği Endeksi’ne (GEI) giren beşinci şirket oldu. Bankadan yapılan açıklamaya göre, Bloomberg Cinsiyet Eşitliği Endeksi kapsamında raporlama yapan halka açık şirketler; kadın liderliği ve yetenek hattı, ücret eşitliği, kapsayıcılık kültürü, cinsel tacizle mücadele politikaları ve kadın dostu marka kimliği olmak üzere beş alanda değerlendiriliyor. Bu beş alandaki performans ve şeffaflıkları çerçevesinde belli bir skorun üstünde not alan şirketler endekse dahil olabiliyor.

Yapı Kredi, toplumsal cinsiyet eşitliği alanında yaptığı çalışmaları kapsamında endekste hem küresel hem de sektörel ortalamanın üstünde performans gösterdi.

“Toplumsal cinsiyet eşitliğinin savunucusuyuz”

​​​​​​​Açıklamada görüşlerine yer verilen Yapı Kredi CEO’su Gökhan Erün, Türkiye’nin her anlamda çok daha hızlı ve sağlıklı gelişmesinin yolunun toplumsal cinsiyet eşitliğinden geçtiğini belirtti.
Toplumsal cinsiyet eşitliğinin savunucusu olarak, kadın çalışan oranında sektörde öncülüklerinin çok uzun yıllardır sürdürdüğünü vurgulayan Erün, “Eşitliğin önündeki en büyük engel, uygulamalarda eşitliği destekleyecek yaklaşım ve süreçlerin olmamasıdır’ bakış açısı ile hareket ediyoruz. Bankamızdaki kadın çalışan oranının yüksek olmasında bu yaklaşımın büyük etkisi var. Toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda atılan adımları, özel sektör ve kamunun doğal bir sorumluluğu olarak görüyoruz.” ifadelerini kullandı. Erün, Yapı Kredi olarak toplumsal cinsiyet eşitliğinin toplumda ve iş dünyasında sağlanmasıyla birlikte kalkınmanın da daha hızlı gerçekleşeceğini belirtti.

KAYNAK : Dünya Gazetesi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ