FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!

Yapay Zekanın işe alım süreçlerinde etkisi

Yapay Zekanın işe alım süreçlerinde etkisi

Yapay zekanın her geçen gün insan hayatı üzerindeki etkisinin ivmeli bir şekilde arttığını ifade edebiliriz. Her gün yeni bir haber ile karşımıza çıkan yapay zeka beraberinde teknoloji için yeni kullanım alanları ve gelişmeler ortaya çıkartıyor.
Facebook, kötü amaçlı olan içerikleri kaldırmak ve intiharı önlemek için Yapay zekayı kullanmaktadır. Google’ın Deep Mind’i kendine karşı oynayarak GO oyunun lideri haline gelmiştir.
Yapay Zeka ile alakalı daha öncelerinde bilimkurgu alanın bir unsuru olduğu yönünde iddialar vardı. Fakat günümüzde bu alanda ayrıldığı ve gerçek olduğu bilinir haline geldi. Günümüzde de iş alımlarda bile tercih edilen bir uygulamalıdır. İş hayatını ele aldığımız zaman Yapay Zekanın insanları işe alma konusunda tercih edilen yöntemlerden biri olduğunu ifade edebiliriz. Yapay zeka, kişisel ve mesleki alanlarda karşılaştıkları sorunlar ile baş etmesi konusunda yeni seçenekler sunmaktadır. Bu yazımızda Yapay Zekanın hangi alanlarda etkili olduğunu ve fark yarattığını sizlere aktaracağız.

Yapay zeka rahatsız edici bir fikir mi?
İnsanlar, kimi zaman Yapay zekanın yetenek seçme fikrinden rahatsız olabilir. Kişisel olmayan ve soğuk bir makinada gelen mesaj ve yanıtları ciddiye almak müşteriler için organik olmayan bir yapı olarak düşünülebilir. Tüm bunların yanında robotların bir gün konumumuzu ele geçirmek için plan yapmasından endişe duyabiliriz. Hatta daha da abartarak şirketimizi ve dünyamızı ele geçireceklerine dair önemli kaygılarımız olabilir. Bu kaygıların çok büyük bir bölümü önemli filmlerde işlenmiştir.
Fakat gerçek olan şudur ki, günümüzde Yapay zeka sadece bize hizmet eden bir araçtır. İş verenlerin amacı, işi yapacak olan kişi ile işin doğru bir şekilde eşleşmesini isterler. Eskisine oranla şirketlrin bu konuda daha iyi konumda olduklarını da ifade edebiliriz. Bunun en büyük nedeni ise insanların verilere erişim süreçlerinin çok daha kolay olmasıdır.
İşe alım süreçlerinde kafa karıştıran konular arasında hangi verilerin doğru olduğu ve ihtiyacımız olan verileri tam olarak nereden alacağımız konusunda zorluklar yaşayabiliriz. Bu nedenle çok fazla veriyi güvenli bir şekilde elemek ve elimizde gerekli olan verilerin kalmasını isteriz.

Yapay Zeka avantajları nelerdir?
Yapay Zeka teorisi ile, en doğru tahminleri yaparak, mükemmel eşleşmeleri yapmak mümkündür. Bu teknoloji en uygun algoritmayı uygulayarak işe alım süreçlerinde doğru süreçleri yaratmaktadır.
Yapay zeka uygulamasının maaş tahmin etme ve alışılmadık meslek başlıklarını sınıflandırma yönünde de katkısı olduğunu ifade edebiliriz.
Yapay Zeka ile kritik olan bilgileri tespit etmek ve bu bilgiler üzerinden doğru resmi çizmek için metin ağırlıklı ve yapılandırmamış özgeçmişleri tarayabilir.
Yapay Zeka, İnsan kaynakları ve işe alım konusunda görevlerini yerine getirebilir. İş arayan kişinin aldatılmasını engellemek ve kişisel verilerini korumak adına son derece önemlidir. Aynı zamanda kalitesiz siteleri, dolandırıcılıkları belirlemek adına da yardımcı olmaktadır. İnsan önyargısını azaltma sürecinde de katkısı son derece azladır.
Yapay zeka her ne kadar çok önemli gelişmeler kaydetse de , İnsan Kaynaklarının yerine tam anlamı ile geçmesi söz konusu değildir. Teknoloji her ne kadar ileri seviyeye çıkarsa çıksın işe alım süreçlerinin temeli insan olacaktır. İş verenler ve iş arayanlar, güven, takım, sadakat gibi duyguları hissetmek isterler. Bu da bir makine aracılığı ile olması mümkün değildir. İnsan Kaynakları süreçlerinde yapay zeka sadece zamandan kazanmak için bir yardımcı olabilir. İnsan ilişkilerine daha fazla odaklanmak için, insanlara zaman kazandırır.

Yapay Zeka’nın etkisi her geçen gün artıyor!
Yapay zeka işe alım süreçlerinde her geçen gün daha etkin bir hale geliyor. İnsanların bu durumdan ne kadar rahatsız olduğu ya da işe yarar bir yöntem olup olmadığı hakkında görüş ayrılıkları davam etse de bir çok işveren bu konuda hem fikirdir. İşe alım süreçlerinde yapay zekadan yardım almak belli departmanlara önemli katkı sağlar. Çalışan kişilerin daha verimli pozisyonlara aktarılması bu anlamda son derece önemlidir. Yapay zekanın işe alım süreçlerinde etkisini sizler ile paylaştık. Sitemizde bu tarz yazılar bulunmaktadır. Aynı zamanda firmalar hakkında güncel haberleri de sitemiz üzerinden takip etmeye devam edebilirsiniz. Eski zamanlarda sadece oyunlarda olan bu süreç günümüzde insan hayatını derinden etkiler.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ