FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!

Yanlış kariyer planından geri adım atabilmenin 3 yolu

İş hayatında iyi bir yer edinmek için uzun yıllar uğraştığın işin, günün birinde seni yeterince tatmin etmeyebilir ve kariyerine yeni bir yön vermek

Yanlış kariyer planından geri adım atabilmenin 3 yolu

İş hayatında iyi bir yer edinmek için uzun yıllar uğraştığın işin, günün birinde seni yeterince tatmin etmeyebilir ve kariyerine yeni bir yön vermek isteyebilirsin. Böyle bir durumla karşılaştığında ne yapacağını bilmiyorsan, önerilerimiz var!

Hayatın boyunca iyi bir kariyer yolunda doğru adımlar atmak için her şeyi yaptın. Lise döneminde doğru iş ve kariyere sahip olmak için en uygun üniversiteyi hedefledin. Üniversiteye girdiğinde, seni iş hayatına hazırlayacak birçok etkinlikte yer aldın. En sonunda mezun oldun ve işe başladın. Peki, zaman içerisinde yaptığın işin sana uygun olmadığını görürsen ne yaparsın? Kariyer Rehberi’nde bugün böyle bir durumla karşılaştığında izlemen gereken 3 yolu seninle paylaşıyoruz.

Güçlü yönlerinden yararlan

Öncelikle hangi konularda iyi olduğunu bulmalısın. Güçlü yönlerini geliştirmeye çalışmak, zayıf yönlerinin üzerine gitmekten daha yararlı olacaktır. Ayrıca kendine, bu yönlerinden faydalanabileceğin yeni proje ve görevler bulmalısın. Kişisel SWOT analizi konuda kendini eğitebileceğin en önemli araçlardan.

Kişiliğine güven

Çoğumuzun bildiği gibi “Hepimiz eşsiz bireyleriz” ve bu klişeleşmiş söz doğru! Kişiliğin değiştirebileceğin ve değiştiremeyeceğin özelliklerin bir kombinasyonu ve bu genetik olarak senin bir parçan. Bu nedenle kişiliğinde bulunan özellikleri farkında olmalı ve alacağın her kararda kendinden emin bir şekilde kişiliğini ortaya koymalısın.

Tutkularını değerlendir

Tutkuların hakkında çok sık karşılaşılabileceğin bir soru var: “Yaptığın iş için para almıyor olsaydın ne yapardın?” Cevabın ne olursa olsun vazgeç! Neden mi? Çünkü tutkularını iyi bir kariyere dönüştürebilmen için mutlaka karşılığını alman gerekir. Bir de kendine şu soruyu sor: “Severek yaptığım ve insanların beni bu konuda övdüğü şeyler neler?” Bu sorunun cevabı sana paraya dönüştürebileceğin bir fikir verebilir.

Eğer kendini değil başka insanları mutlu etmeye odaklanırsan, yaptığın işten asla tatmin olamazsın. Kendi kaderinin üzerindeki kontrolü kaybedebilirsin. Fakat kendini anlar ve buna göre eğitirsen, doğru kararlar verebileceğin bir temel de inşa etmiş olursun.

Kısacası hiçbir zaman unutmaman gereken 3 şey var: Gücün, kişiliğin ve tutkuların. Kendinle ilgili bu 3 önemli kavramı her zaman farkında olarak yeni kararlar almalısın.

KAYNAK : https://www.kariyer.net/kariyer-rehberi/yanlis-kariyer-planindan-geri-adim-atabilmenin-3-yolu/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ