FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!

Ülker Bisküvi, yılın ilk yarısında 4,5 milyar TL ciro elde etti

Ülker Bisküvi, bu yılın ilk yarısında yüzde 20,1 artış ile 4,5 milyar TL ciro elde etti. Söz konusu dönemde şirketin ihracat ve yurtdışı operasyonları yüzde 23,8, yurtiçi operasyonları ise yüzde 17,9 büyüdü.

Ülker Bisküvi, yılın ilk yarısında 4,5 milyar TL ciro elde etti

Ülker Bisküvi, Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) gönderdiği açıklamada 2020 yılı ilk yarısında cirosunu bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 20,1 artışla 4,5 milyar TL’ye ulaştırdığını duyurdu. Cironun yanı sıra Ülker Bisküvi’nin ihracat ve yurtdışı operasyonları yüzde 23,8, Türkiye operasyonları ise yüzde 17,9 büyüdü.

Şirketin, Faiz Amortisman Önceki Karı (FAVÖK) ise yüzde 22,5 artışla 795 milyon TL oldu. Bir önceki yılın aynı döneminde 649 milyon TL idi.

Konuyla ilgili yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Ülker CEO’su Mete Buyurgan, Türkiye’de ve dünyada pandemi nedeniyle hassas bir dönemden geçildiğini, şirket olarak bu dönemde de üretim, satış ve dağıtım faaliyetleriyle, ihracata aynı şekilde devam ettiklerini aktardı. 

Ülker Bisküvi’nin yılın ilk yarısında da büyümesini sürdürdüğünü belirten Buyurgan, ilk yarıyıl finansal sonuçlarıyla ilgili şu bilgileri verdi: “Toplam ciromuz 4,5 milyar TL’ye ulaştı. İhracat ve yurt dışı operasyonlarımızın toplam ciro içindeki payı yüzde 39,5, toplam FAVÖK içindeki payı yüzde 47,4 oldu. İlk yarıyıl konsolide FAVÖK marjımız yüzde 17,6’ya ulaştı. Ülker olarak markalarımıza yatırım yapmaya, yeni ürünlerimizi tüketicilerimizle buluşturmaya ve istihdama devam ediyoruz. Tüm kategorilerde başarılı bir performans gösteriyoruz. Özellikle bisküvi ve çikolata kategorilerimizin satışları artış gösterdi. 100’ün üzerinde ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. Bölgemizde güçlü bir oyuncu olmaya devam ettik. Bisküvi pazarında Suudi Arabistan ve Mısır’da liderliğimizi sürdürüyoruz. Kazakistan ve Orta Asya ülkelerinde de güçlü büyüme trendimiz devam ediyor.”

16,2 milyon TL’lik tasarruf sağladı

2019 yılı Türkiye operasyonlarındaki ekonomik, sosyal ve çevresel sürdürülebilirlik performansı verilerini açıkladıkları 5. Sürdürülebilirlik raporunu da yayımladıklarını söyleyen Mete Buyurgan, geçen yıl hayata geçirdikleri 150’ye yakın iyileştirme çalışmasının sonucunda 16,2 milyon TL’lik tasarruf elde ettiklerini aktardı. Bu dönemde sıfır atık hedefiyle çalıştıklarına ve toplam atıkların yüzde 91’ini geri dönüştürdüklerine dikkati çeken Buyurgan, “Tüm fabrikalarımızda enerji izleme sistemi kurarak, anlık izlemeyi devreye aldık. Yaklaşık bin 500 hanenin yıllık elektrik tüketimine denk gelen 2 bin 502 MWh’lik enerji tasarrufu sağladık. Birim üretim başına su tüketimimizi yüzde 31,2 azalttık. Böylece 2024 hedefimiz olan yüzde 30 su azaltımının üzerine çıktık. Bu rakam aynı zamanda 3,2 milyon nüfuslu bir ilin günlük su tüketimine eş değer. İsrafsız şirket modelimizi yeni dijital yatırımlarla destekleyerek, her geçen gün önemli tasarruflar gerçekleştiriyoruz.” dedi.

KAYNAK : Dünya Gazetesi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ