FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!

Türkiye’nin ketçap, mayonez ve sosta ABD ve Avrupa pazarındaki payı artıyor

Türkiye’nin ketçap, mayonez ve sos kategorilerinde Avrupa ve ABD’de pazar payı giderek artıyor. Türkiye, başta bu bölgeler olmak üzere geçen yıl ketçap ve domates bazlı soslarda yaklaşık 19,4 milyon dolar, salçada 157 milyon dolar, mayonezde 15 milyon dolar tutarında ihracat yaptı.

Türkiye’nin ketçap, mayonez ve sosta ABD ve Avrupa pazarındaki payı artıyor

Koronavirüs salgını sürecinin dünya genelinde sosyal ve ekonomik hayatı olumsuz etkilediğini ve bu süreçte gıda sektörünün öne çıktığını söyleyen Assan Foods Genel Müdürü Hakan Koçoğlu, gıdada güven ve sürekliliğinin öneminin arttığı bu süreçte, Türkiye’nin gıda alanında ihracat potansiyelinin yükseldiğini kaydetti.

Assan Foods’un ketçap, mayonez ve sos kategorilerinde Türkiye’nin en büyük üreticisi olduğunu, aynı zamanda ülkenin ilk sos ihracatçısı konumunda bulunduğunu belirten Koçoğlu, katma değerli sosların yanı sıra ketçap, mayonez, salça ve biber salçası ihracatı da gerçekleştirdiklerini dile getirdi.

Türkiye, endüstriyel domates üretimine ilk 5’te

Türkiye’nin, dünyada endüstriyel domates üreten ilk 5 ülke arasında yer aldığı bilgisini veren Koçoğlu, diğer 4 ülkenin ABD, Çin, İtalya ve İspanya olduğunu, bunların da salgından en çok etkilenen ülkeler arasında bulunduğunu ifade etti.

Salgınla birlikte küresel rekabetin arttığına dikkat çeken Koçoğlu, şöyle konuştu: “Pandemiden sonra farklı pazarlardan talep almaya başladık ve kendi markamızla ihracat yaptığımız pazarların sayısını artırdık. Örneğin, Avrupa’da Türkiye’den salça alımına yüzde 14’ün üzerinde bir vergi söz konusu. Bu nedenle fiyat dezavantajı vardı ama şu anda Belçika’ya kendi markamızla ihracata başladık. ABD pazarında da benzer bir durum söz konusu. Avrupa ve ABD’de ketçap, mayonez ve sos kategorilerinde Türk ürünlerinin pazar payını daha da artıracağız.”

KAYNAK : Dünya Gazetesi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ