FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!
FirmaHBR.COM – Güncel Firma Haberleri

Türkiye’de fabrika kuran Xiaomi işçi çıkarmada hızlı çıktı!

Xiaomi’nin Türkiye’deki ilk fabrikası Salcomp’ta çalışan işçiler, düşük ücret ve kötü çalışma koşulları nedeniyle örgütlendi. Fabrikaysa …

Türkiye’de fabrika kuran Xiaomi işçi çıkarmada hızlı çıktı!

Xiaomi’nin Türkiye’deki ilk fabrikası Salcomp’ta çalışan işçiler, düşük ücret ve kötü çalışma koşulları nedeniyle örgütlendi. Fabrikaysa iddiaya göre bu işçileri işten çıkardı.

Çin’in en büyük akıllı telefon ve teknoloji markalarından olan Xiaomi, geçtiğimiz aylarda Türkiye’deki ilk fabrikasını İstanbul’da açmıştı. Açılışında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ve Sanayi Bakanı Mustafa Varank’ın yıllık 5 milyon adet akıllı telefon üretim kapasitesi ve 2 bin işçiye istihdam ‘müjdesi’ verdiği fabrikada şu anda yaklaşık 800 işçi çalışıyor. İşçi sirkülasyonunun sürdüğü fabrikada sürekli olarak işçi çıkışı ve alımı yapılıyor.

Xiaomi Salcomp olarak bilinen bu fabrika ülke gündemine ürettiği akıllı telefonlar ile değil, işten çıkarma olayıyla girdi.

Fabrikanın işçileri, hafta sonları tatil olmasına rağmen zorla işe çağırıldıklarını, işe gitmeyen çalışanlar hakkında tutanak tutulduğunu ve bazı işçilerin ücretlerinin yatırılmadığını iddia ettiler.

Çalışanlar istifaya zorlanmış:

Xiaomi Salcomp fabrikasının önünde grev yapan işçiler yaptıkları açıklamada, herhangi bir sendikaya bağlı olan çalışanların istifaya zorlandığını ve işten çıkarılma sebepleri olarak ‘performans düşüklüğü’ ya da ‘mesai saatlerine geç gelinmesi’nin gösterildiğini söyledi. Ayrıca işçiler, üretim müdürünün çalışanların dini tercihleri hakkında olumsuz davranışlarda ve ithamlarda bulunduğunu da iddia etti.

Bu açıklamaların herhangi bir kanıtı olmadığı gibi Xiaomi yetililerinden de henüz resmi bir açıklama gelmedi. Yaşanan bu olay hakkında Xiaomi yetkililerine ulaştık ve kendilerinden bir açıklama talep ettik. Xiaomi tarafından resmi bir açıklama gelmesi halinde bu açıklamayı sizlerle paylaşacağız.

Xiaomi’den işten çıkarmalara ilişkin açıklama

Çinli akıllı telefon üreticisi Xiaomi, iş ortağı Salcomp’un İstanbul Avcılar’da kurduğu fabrikasında sendikalaşan işçilerin işten atılmasına ilişkin olarak “Xiaomi olarak Türkiye’deki fabrikada yaşanan son olaydan haberdarız.

Fabrika yatırımı bir Xiaomi iş ortağı tarafından yapılmıştır ve bu iş ortağı tarafından bağımsız olarak işletilmekte ve yönetilmektedir.” açıklamasını yaptı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ