FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!

Türkiye fintek sektörünün küresel yatırımlardan aldığı pay yüzde 82 arttı

Türkiye Fintek Genel Görünümü Çalışması’na göre, Türkiye fintek sektörü, 2021 yılında küresel yatırımlardan geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 82 artışla 91 milyar dolarlık pay aldı.

Türkiye fintek sektörünün küresel yatırımlardan aldığı pay yüzde 82 arttı

Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi’nin koordinasyonunda hazırlanan ‘Türkiye Fintek Genel Görünümü Çalışması’ yayımlandı. Startups.watch ile birlikte hazırlanan, sektörün mevcut durumunu ve geçmiş yıllara göre gelişimini gösteren çalışma, belirli aralıklarla güncellenerek finansal teknoloji ekosistemiyle paylaşılacak.

Fintek ekosistemine ilişkin veriler sürekli güncel tutulacağı çalışmaya göre, Türkiye fintek sektörü, 2021 yılında küresel yatırımlardan geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 82 artış göstererek 91 milyar dolarlık pay aldı.

Fintek sayısı ise 505’e ulaştı

Konuya ilişkin Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi’nden yapılan açıklamada, şu bilgilere yer verildi: “Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi, Türkiye’nin fintek konusunda dünyanın önde gelen ülkeleri arasında bulunmasını öncelikli hedefleri arasında değerlendirmektedir. Türkiye, sahip olduğu teknolojik yetkinlik ve finans sektöründeki sağlam tecrübesi sayesinde finansal teknoloji alanında büyük potansiyele sahiptir. İstanbul Finans Merkezi’nin temel odaklarından biri olan fintek sektörüne yapılan yatırımların daha da artacağı beklenmekte ve yenilikçi iş modellerinin ülkemize kazandırılması ve ihraç edilmesi amaçlanmaktadır. Türkiye’de bugüne kadar kurulan fintek sayısı 589’a, kasım ayı itibarıyla faaliyetine devam eden fintek sayısı ise 505’e ulaşmıştır. 2021 yılı içerisinde 27 adet yeni finansal teknoloji şirketi faaliyete başlamıştır.”

Ödemeler alanı ön planda

Düzenlemelerin büyük oranda tamamlandığı kaydedilen açıklamada, sektörde faaliyet gösteren fintek şirketlerinin, başta ödemeler, blokzincir, bankacılık, sigortacılık ve kurumsal finansman olmak üzere toplamda 12 alanda faaliyet gösterdiği belirtildi.

Açıklamaya göre, ödemeler alanı fintek sektöründe özellikle ön plana çıkıyor. Sektörde ödemeler alanında faaliyet gösteren fintek sayısı her geçen gün artarken bugün itibarıyla sayı 212.

Bunların 56’sı 6493 sayılı Kanun kapsamında lisanslı olarak faaliyet gösteren ödeme ve elektronik para kuruluşları oldu. Ödemeler alanına yapılan yatırımların en ön sıralarda olmasının önemli nedenlerinden biri son yıllarda Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının yapmış oldukları düzenlemelerin büyük oranda tamamlanmış olması.
Salgın ile azalan küresel yatırım iştahına rağmen Türkiye’de fintek sektörüne yapılan yatırımlar artarak devam ediyor.

Bu yıl itibarıyla 24 fintek şirketine yapılan yatırım tutarı 44,6 milyon dolara ulaştı. Bununla birlikte, 2020 yılı içerisinde Türkiye’de 5 fintek şirketi toplamda 95,6 milyon dolara satılarak birleşme ve devralma süreçlerini tamamladı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ