FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!
FirmaHBR.COM – Güncel Firma Haberleri

Turkcell’in AB destekli 5G Ar-Ge projesi sayısı beşe ulaştı

Turkcell’in 5G alanında yürüttüğü dört yeni inovasyon projesi daha Avrupa Birliği (AB) Horizon 2020 Ar-Ge programına kabul edildi. Böylece şirketin AB destekli 5G Ar-Ge projesi sayısı 5’e ulaştı.

Turkcell’in AB destekli 5G Ar-Ge projesi sayısı beşe ulaştı

Türkiye’nin 5G iletişim teknolojilerinde daha fazla söz sahibi olması için çalışmalarına devam eden Turkcell’in 4 adet 5G Ar-Ge Projesi daha AB tarafından desteklenen Horizon 2020 programına kabul edildi.

Turkcell’den yapılan açıklamaya göre, şirketin 5G alanında yürüttüğü dört yeni inovasyon projesi daha AB Horizon 2020 Ar-Ge programına kabul edildi. Otonom sürüş iletişimi konusundaki 5G-MOBIX projesinin ardından dört yeni 5G projesine daha hibe desteği almaya hak kazanan Turkcell, AB’nin 5G teknolojilerinin geliştirilmesi konusunda yürüttüğü inovasyon programında ülkemizden en çok proje geliştiren operatör oldu. Yeni nesil şebeke teknolojileri ve 5G dikey sektörlerine yönelik yenilikçi uygulamaları hayata geçiren projelerde Turkcell mühendisleri çeşitli liderlik görevlerini üstleniyor. Bu sayede Avrupa’da 5G teknolojilerinin geliştirilmesinde Türkiye de önemli bir katkı sağlamış oluyor.

“Türkiye’nin başarısında Turkcell projelerinin büyük katkısı var”

Açıklamaya göre, Avrupa Komisyonu tarafından yürütülen 80 milyar euro bütçeli araştırma ve inovasyon programı olan Horizon 2020 ile teknoloji geliştirme ve araştırma projelerine destek sağlanıyor. Bütçesi bir havuz mantığıyla birlik üyesi ve Türkiye gibi asosiye statüdeki bazı ülkelerin yıllık ödemeleriyle oluşturulan bu program kapsamında Avrupa Komisyonu, açtığı çağrılar vasıtasıyla Ar-Ge projelerine hibe desteği sunuyor. Programın Türkiye’deki koordinasyonunu yürüten TÜBİTAK’ın açıkladığı üzere son iki yılda katıldığı proje sayısının artmasıyla aldığı toplam hibe desteği ilk defa ödediği tutarın üzerine çıkan Türkiye’nin başarısında Turkcell’in söz konusu beş projesinin de büyük katkısı bulunuyor.

Turkcell’in destek alan Horizon 2020 5G Ar-Ge projelerine ilişkin detaylar şu şekilde:

5G-MOBIX: Kasım 2018’de başlayan Avrupa Birliği Horizon 2020, 5G-MOBIX projesinde araç haberleşmesi için işbirlikçi, bağlı ve otonom hareketlilik denemeleri, 5G’deki temel yeniliklerden faydalanarak sınır geçiş senaryolarında gerçekleştirilmekte ve bu sayede 5G altyapısının bu tip uygulamalar için uygunluğu, olası kurulum senaryoları ile standardizasyon gereksinimleri ve spektrum boşlukları değerlendiriliyor. Turkcell, Türkiye-Yunanistan koridorunun ve konsorsiyumdaki standardizasyon faaliyetlerinin lideri olarak öne çıkıyor.

KAYNAK : Dünya Gazetesi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ