FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!
FirmaHBR.COM – Güncel Firma Haberleri

Türk Telekom’dan 12 yılın kâr ve büyüme rekoru

2020’de yüzde 20 gelir artışıyla son 12 yılın büyüme rekorunu kıran Türk Telekom’un toplam geliri 28,3 milyar TL, net kârı ise 3,2 milyar TL olarak gerçekleşti. Abone sayısında 50 milyonu aştıklarını söyleyen Türk Telekom CEO’su Ümit Önal, bu yıl grup olarak konsolide gelirlerde yüzde 14 seviyesinde artış hedeflediklerini söyledi.

Türk Telekom’dan 12 yılın kâr ve büyüme rekoru

Tüm dünyada etkisini sürdüren COVID-19 pandemisiyle geçen 2020 yılında Türk Telekom Grubu, halka arzdan bu yana olan dönemin rekorunu kırdı. 2020’de 28,3 milyar TL gelir elde eden şirket, yüzde 20’lik artış ile son 12 yılın en yüksek büyümesini gerçekleştirdi. Faiz, amortisman ve vergi öncesi kârı (FAVÖK) 13,2 milyar TL’ye ulaşan Türk Telekom, FAVÖK marjını ise yüzde 46,8 olarak açıkladı.

Son 12 yılın en yüksek seviyesi olan 3,2 milyar TL net kârla 2020’yi kapattıklarını söyleyen Türk Telekom CEO’su Ümit Önal, “2020’de iki kez yukarı yönlü revize ettiğimiz yıl sonu hedeflerimizi aşan bir performansa ulaştık” dedi. 

Yatırım harcamaları geçen yıla göre yüzde 36 artışla 6,7 milyar TL’ye yükselen Türk Telekom, 2021 yılında 7,7 milyar TL’lik yatırım öngörüyor. “Büyük kısmı pandemi etkisinde ve olağanüstü koşullarda geçen 2020 yılında pusulamız insana değer vermek ve onları değerli hissettirmek oldu” diyen Ümit Önal sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu yaklaşımımız ve yüksek teknoloji alanındaki birikimimiz, ‘kesintisiz iletişim’ anlayışımız ve fiber dönüşüm yatırımlarımız sayesinde bu yılı da başarıyla geride bıraktık. 2020’de 2,6 milyon yeni aboneyle en yüksek yıllık abone artışımıza ulaştık. 50 milyon abone sayısını aşan Türkiye’nin ilk ve tek telekom operatörü olduk. Ülkenin her bir köşesine erişen 331 bin kilometrelik fiber ağımız sayesinde ‘fiber hane kapsamamızı’ 26,8 milyona çıkardık. Türkiye’nin internet erişiminin son 4 yılda 22 puandan fazla artmasında Türk Telekom olarak payımız büyük.”

“5G’ye hazırız”

KAYNAK : Dünya Gazetesi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ