FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!

Türk Telekom, Telefon Kütüphanesi uygulaması ile engelleri kaldırıyor

Türk Telekom’un Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı iş birliği ile hayata geçirdiği Telefon Kütüphanesi uygulaması, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası’nda da görme engellilerin binlerce kitaba, dünyaca ünlü betimlemeli tablolara ücretsiz ulaşmasını sağlıyor.

Türk Telekom, Telefon Kütüphanesi uygulaması ile engelleri kaldırıyor

Türk Telekom‘dan yapılan açıklamaya göre, Haluk Bilginer, Mustafa Sandal, Arda Türkmen, Ayşe Tolga, Jülide Ateş, Nazlı Çelik, Arzum Onan gibi isimlerin tablo betimleyerek ve kendi kitaplarını seslendirerek katkıda bulunduğu kütüphanede 50’den fazla kategoride 2 bine yakın kitap yer alıyor. 

Telefon Kütüphanesi’ndeki içeriğin zenginleşmesine ve görme engelli vatandaşların daha fazla içeriğe ulaşmasına katkı sağlamak isteyen gönüllüler, daha önce Şermin Yaşar, Ceyda Düvenci gibi isimlerin de kendi kitaplarını seslendirdikleri “Kitaplara Ses” uygulaması aracılığıyla kolayca kitap seslendirebiliyor. Bugüne kadar toplam 45 bin 427 kez indirilen, üzerinden 8 bin 55 adet kayıt gönderilen uygulamada iletilen içerik yaklaşık 410 bin sayfaya ulaştı.

28 bin 400 gönüllüsü bulunan uygulama, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle evde bulunan tüm gönüllüleri Engelliler Haftası’nda daha fazla kitap seslendirmeye davet ediyor. 

Gönüllü olarak kitap okumak isteyenler, “Kitaplara Ses” uygulamasını akıllı cihazlarına indirdikten sonra, GETEM ile bağlantıya geçerek okumak istedikleri kitabı belirliyor ve uygulama üzerinden seslendirdikleri kitabı yine uygulama üzerinden bir tuşa basarak GETEM’e gönderiyor. 

KAYNAK : Dünya Gazetesi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ