FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!
FirmaHBR.COM – Güncel Firma Haberleri

TÜRK-İŞ: Yıllık gıda enflasyonu yüzde 21 artarken açlık sınırı da üç bin liraya dayandı

TÜRK-İŞ’in (Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu) aylık olarak hesapladığı açlık ve yoksulluk sınırı Temmuz’da da yükselmeye devam etti …

TÜRK-İŞ: Yıllık gıda enflasyonu yüzde 21 artarken açlık sınırı da üç bin liraya dayandı

TÜRK-İŞ’in (Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu) aylık olarak hesapladığı açlık ve yoksulluk sınırı Temmuz’da da yükselmeye devam etti.

Rapora göre; dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 2 bin 903 TL oldu (bu rakam bir önceki ay 2 bin 865 TL geçen yıl aynı dönemde ise 2 bin 406 TL idi).

Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 9 bin 457 TL oldu (bu rakam bir önceki ay 9 bin 331 TL, Temmuz 2020’de ise 7 bin 838 TL idi).

Bekâr bir çalışanın yaşama maliyeti ise aylık 3 bin 546 TL oldu Haziran’da bu rakam 3 bin 473 TL, geçen yıl ise 2 bin 919 TL idi.

Aralık 2020’de 2 bin 590 TL olan açlık sınırı yılın ilk yedi ayında düzenli olarak artmaya devam etti ve 3 bin TL seviyesine yaklaştı.

Gıda tarafında da artış devam etti. TÜRK-İŞ raporuna göre gıda harcamaları Temmuz’da aylık %1,35, yıllık %20,65 arttı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ